Z parku zwierzęcego Highland Wildlife Park w Szkocji uciekł makak japoński. Niewielkiej małpie udało się wydostać z zamknięcia w poniedziałek i od tamtej pory pozostaje na wolności. Według dyrekcji parku zwierzę widziano we wtorek rano. W poszukiwaniach wykorzystywany jest dron z możliwością wykrywania źródeł ciepła.

Makak wybrał wolność. Szukają go dronem

Według Królewskiego Szkockiego Stowarzyszenia Zoologicznego (RZSS) makak nie stwarza zagrożenia ani dla ludzi i zwierząt domowych. Mimo to okolicznym mieszkańcom odradza się zbliżanie do uciekiniera. Highland Wildlife Park leży nieopodal miejscowości Kingussie.

Keith Gilchrist, kierownik operacyjny ds. zarządzania zwierzętami w parku, powiedział, że samca makaka, który wydostał się z zamknięcia w poniedziałek, widziano we wtorek rano.

– W ciągu dnia grupa opiekunów będzie patrolować okoliczny teren, starając się przywabić zwierzę. Oprócz tego [w poszukiwaniach – red.] pomaga dron z termowizją – dodał Gilchrist.

Dron z możliwością wykrywania źródeł ciepła dostarczyła lokalna górska służba ratownicza Cairngorms Mountain Rescue.

Zwierzęta na gigancie

Chociaż makaka nie udało się jeszcze schwytać, przedstawiciele Highland Wildlife Park mają nadzieję, że zwierzę samo wróci, jeśli nie uda mu się zdobyć pożywienia nigdzie indziej.

Osoby, które natkną się na zbiegłą małpę, proszone są o niezbliżanie się do niej. W takim przypadku powinny skontaktować z Highland Wildlife Park przez gorącą linię. Wówczas na miejsce skierowani zostaną pracownicy parku, którzy spróbują makaka odłowić.

Makak japoński (Macaca fuscata) to niewielka małpa z podrodziny koczkodanów. Są to bardzo inteligentne zwierzęta o łagodnej naturze. Zamieszkują większość wysp Japonii.

To nie pierwszy przypadek ucieczki zwierzęcia z niewoli w Wielkiej Brytanii w ostatnim czasie. W południowo-zachodniej Anglii, w miejscowości Farringdon, wciąż trwają poszukiwania walabii (ssak z podrodziny kangurów) o imieniu Wes. Zwierzę uciekło z niewoli 18 stycznia.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version