Ponad 210 tysięcy ósmoklasistów z całego kraju rozpoczęło we wtorek (14 maja) trzydniowy egzamin na zakończenie szkoły. We wtorek uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego, w środę czeka ich matematyka, natomiast w czwartek – język obcy. Choć tego egzaminu nie da się nie zdać, to od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się zdający.

Zobacz wideo Adrian Witczak: Zmienia się świat, a szkoły są czasem jak przed 50 laty

Co można wnieść z sobą na egzamin ósmoklasisty z matematyki? Kiedy wyniki?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki trwa 100 minut. Na salę uczeń może wnieść sobą wyłącznie przedmioty do pisania (pióro lub długopis z czarnym tuszem), a w przypadku środowego sprawdzianu także linijkę. Uczniom nie wolno korzystać z kalkulatorów, nie mogą oni także wnosić urządzeń telekomunikacyjnych. Wyniki tegorocznego egzaminu zostaną ogłoszone 3 lipca.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Żeby ukończyć szkołę, trzeba do niego przystąpić

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich ósmoklasistów – wyjaśnił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. – Do egzaminu trzeba przystąpić, żeby szkołę ukończyć. Między innymi z tego względu w egzaminie ósmoklasisty nie ma progu zdawalności. Do tego egzaminu trzeba przystąpić. Bo też trzeba mieć świadomość, że są takie szkoły ponadpodstawowe, w których nie ma potrzeby nawet uwzględniania wyników egzaminu ósmoklasisty czy innych kryteriów, jeśli kandydatów do szkoły jest mniej niż miejsc. Wtedy dostają się wszyscy chętni – dodał Smolik.

Tam, gdzie kandydatów jest więcej niż miejsc, wyniki egzaminu stanowią połowę wagi kryteriów, które stanowią o przyjęciu do danej szkoły. Druga połowa to między innymi oceny na świadectwie ukończenia szkoły, wyniki w konkursach kuratoryjnych, czy wolontariat.

Egzamin napisze też ponad 11 tysięcy obywateli Ukrainy. Uczniowie, którzy z przyczyn losowych nie napiszą egzaminu w terminie głównym, mogą to zrobić w terminie dodatkowym – od 11 do 13 czerwca.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version