Straty finansowe Słowacji z powodu wstrzymania przez Ukrainę tranzytu rosyjskiego gazu Fico oszacował na półtora miliarda euro.
Jak dodał szef słowackiego rządu, kolejne 70 mld euro po decyzji Kijowa mają stracić inne kraje Unii Europejskiej.
Fico tłumaczył się, że zapowiedź wstrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę spowodowała, że pojechał do Moskwy.
Robert Fico uderza w Wołodymyra Zełenskiego. „Nie mamy powodu”
– Musiałem zapewnić gaz przynajmniej na potrzeby krajowe. Zajmowałem się poważnym problemem – szkodami sięgającymi półtora miliarda euro, które niewdzięczny prezydent Ukrainy wyrządził Słowacji – stwierdził szef słowackiego rządu.
Robert Fico ocenił też w opublikowanym w sieci nagraniu, że ani Słowacja, ani UE nie są w stanie wojny i nie mają powodu, by „tolerować awantury Zełenskiego”.
Słowacja. Robert Fico o rozmowach z UE. W tle dostawy gazu
– Strona rosyjska była zawsze solidnym dostawcą energii – zaznaczył Fico. O sytuacji związanej z gazem Fico ma w czwartek rozmawiać w Brukseli z komisarz ds. energii Kadri Simson. – Chcę ją obudzić z głębokiego snu – stwierdził.
Fico skrytykował zapowiedź zwołania przez opozycję nadzwyczajnej sesji parlamentu w sprawie kierunków polityki zagranicznej i potwierdzenia przez parlament europejskiego wyboru Słowacji. Premier zapowiedział, że posłom koalicji rządzącej doradzi, aby nie brali w niej udziału.
Spór o tranzyt gazu z Rosji. Węgry grożą zablokowaniem akcesji Ukrainy do UE
Przypomnijmy: Od 1 stycznia 2025 roku rosyjski gaz nie płynie już przez gazociąg w Ukrainie. Pięcioletni kontrakt dotyczący tranzytu tego surowca do Unii Europejskiej wygasł z końcem grudnia 2024 r., a Kijów – zgodnie z zapowiedziami – nie wystąpił o jego odnowienie.
Szef MSZ Węgier zapowiedział możliwości zablokowania przystąpienia Ukrainy do UE w odpowiedzi na rejestrację w ukraińskim parlamencie projektu ustawy, która przewiduje zakaz tranzytu rosyjskiej ropy i gazu przez terytorium Ukrainy w czasie stanu wojennego.
Peter Szijjarto przypomniał, że decyzje o przyjęciu nowych członków do wspólnoty są podejmowane zbiorowo i jednogłośnie przez wszystkie państwa członkowskie.
Podkreślił również, że każde państwo ma suwerenne prawo wyboru źródeł i tras dostaw energii niezbędnych do jego funkcjonowania, a wpływy zewnętrzne są w tej kwestii niedopuszczalne.