Fontanna di Trevi to jeden z obowiązkowych punktów dla turystów, którzy wybierają się na zwiedzenie Wiecznego Miasta. Barokowa fontanna uważana jest przez wielu za najpiękniejszą w Europie, a nawet na całym świecie. 

Kładka nad fontanną di Trevi. Atrakcja turystyczna w Rzymie na wyciągnięcie ręki

Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri ogłosił na konferencji prasowej, że na fontannie di Trevi rozpoczynają się prace konserwatorskie. Dodał, że nie jest to renowacja, a jedynie niewielkie zabiegi, które obejmą dolną część obiektu i zakończą się przed końcem roku. To ważne ze względu na zbliżający się Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Watykan, który rozpocznie się 24 grudnia otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 

W związku z wydarzeniem, które ma miejsce raz na 25 lat, władze Rzymu spodziewają się rekordowej liczby turystów z całego świata. 

Przy okazji prac władze postanowiły również przetestować nowe rozwiązanie dotyczące zwiedzania fontanny. Nad basenem, w którym znajduje się woda, pojawi się specjalny chodnik, które budowę rozpoczęto w tym tygodniu. W ten sposób turyści będą mogli z naprawdę bliska przyjrzeć się figurom zdobiących fontannę. Władze miasta z kolei dzięki temu będą mogli przeliczyć turystów zwiedzających zabytek oraz sprawdzić, ile czasu spędzają w tym miejscu. 

– Chodnikiem będzie mogła poruszać się ograniczona liczba osób, a po wyjściu drugą stroną będą mogli wejść kolejni odwiedzający wejść – powiedział burmistrz Roberto Gualtieri. 

Jedna z największych atrakcji turystycznych Rzymu. Fontanna di Trevi spełnia życzenia

Fontanna di Trevi została zbudowana z inicjatywy papieża Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e.

Nieśmiertelną sławę zapewnił jej film „La Dolce Vita” (1960) w reżyserii Federico Felliniego, gdzie fontanna pojawiła się w jednej ze scen. Wówczas atrakcję zaczęły odwiedzać prawdziwe tłumy. 

Di Trevi turystom kojarzy się również z pewną tradycją. Zgodnie z nią, każdy kto odwiedzi fontannę, musi prawą rękę przez lewe ramię wrzucić do wody monetę, aby zapewnić sobie szczęście, powodzenie i powrót do Rzymu. Dwie monety zapewnią gorący romans, a trzy dają gwarancję ślubu. 

W ten sposób do fontanny rocznie trafia nawet 1,5 mln euro. Pieniądze regularni wydobywane są przez miejskie służby i przeznaczane na rzecz rzymskiego Caritasu.

Służby miejskie wydobywają pieniądze z fontanny di Trevi/

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version