Szymon Hołownia odniósł się w niedzielę do sobotniego wpisu Donalda Tuska. 

Premier napisał 1 czerwca: „Obietnica rozliczenia całego zła, korupcji i złodziejstwa łączyła całą Koalicję 15X. Mam nadzieję, że nic się nie zmieniło„.

Szymon Hołownia a Donald Tusk. „AntyPiS nie wystarczy”

Jak zaznaczył marszałek Sejmu w nawiązaniu do uwagi szefa rządu, „Sam antyPiS nie wystarczy. Polacy zasługują na rozliczenie afer i inwestycje w lepszą jakość życia”. 

„Bo przyszłość nie jest mniej ważna od przeszłości. To chęć budowy lepszej Polski stworzyła K15X. Tu nic się nie zmieniło” – czytamy w mediach społecznościowych.

Umowa koalicyjna. Co w niej jest?

Obietnica rozliczenia afer poprzedniego rządu PiS została zapisana w umowie koalicyjnej Koalicji 15 Października. Postulaty w tej materii zostały zawarte w części drugiej umowy, zatytułowanej „Rozliczenie rządów Zjednoczonej Prawicy”.

„Bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników, musi zostać nazwane i rozliczone. Bez rozliczenia patologii i przestępstw poprzedniej władzy nie ma i nie będzie sprawiedliwej i praworządnej Polski. Konstytucyjna zasada, że wszelkie działania władz publicznych muszą się mieścić w granicach prawa i znajdować w nim oparcie będzie fundamentem zarówno procesu rozliczeń, jak i działań rządu utworzonego przez Koalicję” – czytamy w dokumencie.

Jak zapowiedziano, „pociągniemy do odpowiedzialności konstytucyjnej odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa, za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności, za upartyjnienie instytucji publicznych, za sprzeniewierzanie środków publicznych i za ich bezprawne, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie.”

Nie tylko komisje śledcze

W umowie widnieje też zapis, że w obszarach wymagających szczegółowego i transparentnego zbadania powołane zostaną „odpowiednie sejmowe komisje śledcze”. W obecnej kadencji Sejmu działają trzy takie organy: komisja śledcza ds. afery wizowej, komisja śledcza ds. wyborów kopertowych oraz komisja śledcza ds. inwigilacji Pegasusem.

Koalicjanci zobowiązali się także do rozliczenia przez niezależną prokuraturę i niezawisłe sądy wszystkich osób winnych:

  • przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez urzędników i innych funkcjonariuszy publicznych, a także nakłaniania do takiego działania;
  • sprzeniewierzenia środków publicznych na cele partyjne i osobiste;
  • nepotyzmu w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa oraz korupcji politycznej, w tym powoływania się na wpływy;
  • zorganizowanego systemu siania nienawiści w mediach rządowych i innych środkach masowej komunikacji skierowanego przeciwko obywatelom, działaczom opozycji i organizacji pozarządowych;
  • wykorzystywanie środków i instytucji publicznych takich jak media i spółki Skarbu Państwa do wpływania na decyzje wyborcze społeczeństwa;
  • fałszerstw dokumentów i fałszerstw urzędniczych.
Udział

Leave A Reply

Exit mobile version