Magdalena Biejat została wybrana na kandydatkę Lewicy poprzez aklamację.

Więcej informacji wkrótce.

Informacja o wyborze wicemarszałek Senatu i byłej członkini Razem pojawiła się w mediach już na początku grudnia. Wówczas została jednak zdementowana przez rzecznika Nowej Lewicy, Łukasza Michnika.

– Dementuję. Decyzja o kandydacie Lewicy na prezydenta jeszcze nie zapadła. W grze cały czas jest kilka nazwisk – pisał przedstawiciel ugrupowania, wskazując że wybór dokonany zostanie podczas Rady Krajowej zwołanej na 15 grudnia.

Wybory prezydenckie 2025. Więcej lewicowych kandydatów?

„Rok w rządzie pokazał, że Lewica jest skuteczna – ale nie spoczywamy na laurach. W kontrze do prawicowych kandydatów nadszedł czas na prezydenta, który ma lewicowe wartości w sercu” – napisano w zapowiedzi niedzielnej konwencji w mediach społecznościowych Lewicy.

Ugrupowanie jako jedno z ostatnich, obecnych w Sejmie, wskazało swojego kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Pod koniec listopada Robert Biedroń ujawnił jedynie, że Lewica „ma kandydatkę”, sugerując że partia postawi na kobietę. 

Wskazywał na to również minister Dariusz Wieczorek, który już w grudniu na antenie Polsat News przekonywał, że „kandydatek jest sporo”.

Wybory prezydenckie 2025. Coraz szersze grono kandydatów

Niewykluczone, że świeżo wyłoniona kandydatka ugrupowania nie będzie jedynym lewicowym pretendentem do Pałacu Prezydenckiego. Decyzji nie ogłosiła jeszcze partia Razem, gdzie trwać mają wybory wewnętrzne. – Kiedy je zamkniemy, to nowe władze partii będą podejmowały decyzje, m.in. dotyczące wyborów prezydenckich – wskazał na antenie Polsat News Adrian Zandberg.

Kim jest Magdalena Biejat?

Magdalena Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 r. w Warszawie. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie w Grenadzie i studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi na Collegium Civitas w Warszawie i w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Z polityką związała się w 2015 r., wstępując do Partii Razem. W Sejmie znalazła się w 2019 r., startując z ramienia SLD. Trzy lata później u boku Adriana Zandberga została współprzewodniczącą Lewicy Razem.

W 2023 r., reprezentując Nową Lewicę, uzyskała mandat do Senatu. 13 listopada wybrano ją na wicemarszałka.

W ostatnich wyborach samorządowych kandydowała na prezydenta Warszawy, uzyskując trzecie miejsce i zdobywając 12,86 proc. głosów.

W październiku Magdalena Biejat zdecydowała się na opuszczenie Lewicy Razem, pozostają jednocześnie w klubie Lewicy.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version