Utrzymujące się poparcie dla Koalicji Obywatelskiej zaprowadziło ją na pierwsze miejsce w sondażu wykonanym przez CBOS z wynikiem 29 proc. poparcia – czyli dokładnie tyle, ile partia rządząca uzyskała w tożsamym badaniu w styczniu. W wyborach parlamentarnych w 2023 KO uzyskała 30,70 proc. i wprowadziła do parlamentu 157 posłów oraz 41 senatorów.

Nowy sondaż partyjny. KO z przewagą nad PiS

Drugie miejsce w badaniu poparcia zajęło Prawo i Sprawiedliwość, odnotowując 24 proc. poparcia, czyli tyle samo, ile w styczniu. W zeszłorocznych wyborach Zjednoczona Prawica uzyskała 35,38 proc. i zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich formacji. Ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry oraz Pawła Kukiza zajęły wówczas 194 miejsca w Sejmie oraz 34 miejsca w Senacie. 

Podium zamyka Trzecia Droga ex aequo z Konfederacją, uzyskując w sondażu po 11 proc. poparcia. Koalicja PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni odnotowuje spadek względem badania sprzed miesiąca o trzy punkty procentowe oraz w odniesieniu do wyniku z zeszłorocznych wyborów parlamentarnych, gdzie ugrupowania uzyskały 14,40 proc. głosów. 

Sondaż partyjny. Konfederacja i Trzecia Droga z takim samym wynikiem

Utrzymujący się od stycznia 11-procentowy wynik Konfederacji oznacza z kolei wzrost poparcia względem głosowania w 2023, gdzie prawicowe ugrupowanie zgromadziło wynik na poziomie 7,16 proc. wśród głosujących. 

Na ostatnim miejscu w sondażu znalazła się koalicja lewicowych ugrupowań składająca się z Nowej Lewicy, Lewicy Razem, Unii Pracy i Polskiej Partii Socjalistycznej, uzyskując poparcie 8 proc. wśród ankietowanych, czyli o 1 proc. mniej niż w styczniu. To także wynik mieszczący się w granicach błędu statystycznego względem wyborów parlamentarnych, gdzie Komitet Wyborczy Nowa Lewica odnotował 8,61 proc. poparcia. 

2 proc. badanych wskazało odpowiedź „inna partia”, to o 3 pkt proc. mniej niż pod koniec stycznia. 15 proc. udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć” – to wzrost o 6 pkt proc. względem końcówki stycznia. 

Badanie CBOS preferencji partyjnych zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 12 do 15 lutego 2024 roku na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski. Najbliższą okazją, aby sprawdzić aktualne zaufanie wśród Polaków będą tegoroczne wybory samorządowe. Pierwsza tura odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version