– Dzisiaj uruchamiamy całą procedurę, bo jest ostatni roboczy dzień marca, więc z życzeniami świątecznymi, zdrowych, spokojnych świąt wielkanocnych przekazuję tę wiadomość, że zakończyliśmy pracę i ten projekt jest gotowy – mówił w piątek w „Jeden na Jeden” w TVN24 minister-koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. – Czeka nas taka rzetelna droga z tym projektem, to znaczy uzgodnienia międzyresortowe i tak dalej. Spodziewam się, że przed wakacjami ten projekt będzie uchwalony – dodał.

Zobacz wideo
Grzegorz Schetyna: Nie mam takiego wrażenia, że Donald Tusk chce zostać prezydentem

W lutym w odpowiedzi na interpelację posła PiS Łukasza Schreibera Tomasz Siemoniak wskazywał m.in., że „głównym dorobkiem kilkunastoletniego okresu funkcjonowania CBA była oczywista dysproporcja pomiędzy realnymi sukcesami w postaci identyfikowania przypadków korupcji zwłaszcza w strukturach władzy a nagłaśnianymi, głównie przez media, przypadkami działań motywowanych politycznie, skandali czy przejawów braku profesjonalizmu”.

– Kolejne lata funkcjonowania tej służby dostarczyły dowodów na brak szans na jej uzdrowienie. Opinię tę podzielają obecnie zarówno eksperci, jak i opinia publiczna. (…) Funkcjonariusze i pracownicy CBA legitymujący się odpowiednimi kompetencjami otrzymają oferty przejścia do tych instytucji, którym w nowych regulacjach prawnych powierzone zostanie zadanie zwalczania przestępstw korupcyjnych – zapowiedział koordynator służb specjalnych.

Rząd chce zlikwidować CBA. „Walka z korupcją będzie wzmocniona”

W podpisanej w listopadzie umowie koalicyjnej między KO, Polską 2050, PSL-em i Nową Lewicą znalazł się m.in. zapis o odpolitycznieniu służb mundurowych i służb specjalnych oraz wprowadzeniu czytelnych reguł państwowej kontroli nad nimi.

„Podporządkowanie Policji i służb specjalnych rządzącej opcji przez osiem ostatnich lat doprowadziło do ich skrajnego upolitycznienia, wielokrotnego wykorzystania do walki politycznej i ograniczania praw obywatelskich. Koalicja ograniczy liczbę służb posiadających ustawowe uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz wprowadzi skuteczny mechanizm kontroli wykonywania tych czynności przez służby” – czytamy.

Jak zaznaczono, „zlikwidowane zostanie Centralne Biuro Antykorupcyjne, a jego zasoby i kompetencje przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji”. „Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę. Obywatele będą mieli prawo do informacji o zainteresowaniu nimi ze strony służb, w szczególności informacji o prowadzonej wobec nich kontroli operacyjnej” – wskazano w umowie koalicyjnej.

PiS o likwidacji CBA: Przyniesie tragiczne konsekwencje

Likwidacji CBA sprzeciwia się Prawo i Sprawiedliwość. „Centralne Biuro Antykorupcyjne jest służbą specjalną powołaną do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, w szczególności w instytucjach państwowych i samorządowych, a także do zwalczania działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa. Jego likwidacja przyniesie tragiczne konsekwencje dla przejrzystości sektora publicznego i cofnie Polskę do czasów szalejącej korupcji lat 90.” – stwierdził w marcu w interpelacji do ministra Tomasza Siemoniaka poseł PiS Daniel Milewski.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version