1 lipca rozpoczęła się prezydencja Węgier w Radzie Unii Europejskiej. Już kilka dni później Viktor Orban udał się z wizytą do Ukrainy, Rosji i Chin – spotkał się z Wołodymyrem Zełenskim, Władimirem Putinem i Xi Jinpingiem. RMF FM podaje, że na wniosek Polski ambasadorowie krajów UE mają zająć się „sprawą węgierskiej prezydencji w kontekście kontrowersyjnych wizyt”.

Zobacz wideo Tusk o Orbanie: Historia pamięta polityków, którzy pracowali na rzecz kapitulacji

Kontrowersyjne wizyty Viktora Orbana. 10 lipca UE ma zajmować się węgierską prezydencją

Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, ustaliła, że 10 lipca ambasadorowie krajów UE będą zajmować się węgierską prezydencją. Poinformowano, że Polska złożyła wniosek o wyjaśnienie sprawy wizyt węgierskiego premiera, a strona węgierska zaproponowała, aby tematem najbliższego spotkania były międzynarodowe wizyty Viktora Orbana.

Orban tłumaczy, że poprzez swoje wizyty chce zdobyć informacje o możliwym zawieszeniu broni w Ukrainie. „Misja pokojowa 3.0” – napisał premier Węgier na platformie X. W jego mediach społecznościowych używane jest logo węgierskiej prezydencji w Radzie UE, co ma sugerować, że polityk reprezentuje również Unię Europejską, a nie tylko Węgry.

Unia Europejska odcina się od wizyt Orbana. „Reprezentuje on jedynie swój własny kraj”

Niektóre kraje Unii Europejskiej obawiają się, że Orban będzie przypisywał sobie rolę przedstawiciela Wspólnoty, a takiej roli nikt mu nie powierzył. – Powinno być jasne, że reprezentuje on jedynie swój własny kraj – powiedział unijny dyplomata w rozmowie z Szymańską-Borginon. Stanowisko w sprawie wizyt premiera Węgier wydał Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, który stwierdził, że Orban nie ma mandatu do nawiązywania kontaktów z Rosją w imieniu UE. „Rosja jest agresorem, Ukraina ofiarą. Żadna dyskusja na temat Ukrainy nie może odbyć się bez Ukrainy” – napisał na platformie X.

„Według rzecznika Komisji Europejskiej Erica Mamera Budapeszt nie poinformował Brukseli o planowanych wizytach szefa węgierskiego rządu” – podało RFM FM. Co więcej, Węgry odwołały wizytę Annaleny Baerbock – szefowej niemieckiej dyplomacji. Unijni rozmówcy RMF FM uważają, że napięcia związane z Węgrami jeszcze wzrosną, kiedy pojawi się temat blokowanych przez ten kraj sześciu miliardów euro na uzbrojenie Ukrainy.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version