Korea Północna może budować swój największy jak dotąd okręt wojenny. Tak wynika z najnowszych zdjęć satelitarnych, zrobionych po tym, jak Pjongjang zobowiązał się do znacznych inwestycji w swoją marynarkę wojenną w ramach szeroko zakrojonej rozbudowy wojskowej.
Dlaczego to ma znaczenie
Korea Północna kontynuuje niezliczone programy wojskowe, w tym wzmacnianie swojej floty morskiej, i naciska na szybką modernizację swoich stoczni.
W zeszłym miesiącu Pjongjang rozpoczął budowę okrętu podwodnego o napędzie nuklearnym, a od wielu miesięcy przeprowadza szereg testów rakietowych — w tym międzykontynentalnej broni balistycznej. Działania te obserwowane są z niepokojem przez USA, Japonię i Koreę Południową oraz ekspertów, którzy podejrzewają udzeilanie rosyjskiej pomocy dla północnokoreańskich programów zbrojeniowych.
Pjongjang przyjął coraz bardziej agresywny ton wobec Korei Południowej, swojego sąsiada na półwyspie, i wzmocnił retorykę skierowaną przeciwko Waszyngtonowi.
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un w zeszłym roku, odchodząc od dawna prowadzonej polityki, odrzucił koncepcję zjednoczenie z Południem i uznał je za „głównego wroga”.
Co warto wiedzieć
Zdjęcia satelitarne z 6 kwietnia prawdopodobnie pokazują budowę fregaty rakietowej o długości około 140 m w północnokoreańskiej stoczni Nampho, stwierdzili Joseph Bermudez Jr. i Jennifer Jun z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w analizie opublikowanej na stronie internetowej think tanku Beyond Parallel.
Obiekt Nampho znajduje się na południowy zachód od stolicy Korei Północnej, Pjongjangu. Według projektu 38 North, który koncentruje się na Korei Północnej i jest prowadzony przez organizację non-profit Stimson Center z siedzibą w Waszyngtonie, jest to główne miejsce budowy i naprawy statków w Korei Północnej, a także największy port handlowy tego kraju.
Fregata to rodzaj okrętu wojennego, często mniejszego niż niszczyciele, ale zazwyczaj większego niż korwety.
Mierząca 140 m fregata byłaby „największym okrętem wojennym wyprodukowanym w Korei Północnej”, stwierdzili analitycy CSIS, dodając, że może to być statek, który Kim odwiedził w zeszłym miesiącu.
Północnokoreańskie media państwowe donosiły na początku marca, że Kim odwiedził kilka stoczni w kraju w towarzystwie kilku wysokich rangą urzędników.
Pjongjang „radykalnie wzmacnia siłę bojową marynarki wojennej”, powiedział Kim cytowany przez państwowe media. Obejmuje to flotę okrętów nawodnych kraju. Kim „dowiedział się również o budowie strategicznego okrętu podwodnego z pociskami kierowanymi o napędzie nuklearnym”, podały państwowe media.
Joseph Dempsey, pracownik naukowy think tanku International Institute for Strategic Studies z siedzibą w Wielkiej Brytanii, powiedział w październiku 2024 r., że zdjęcia satelitarne stoczni Nampho pokazują, że Pjongjang próbuje ukryć budowę tego, co „może być największym jak dotąd bojowym okrętem nawodnym Korei Północnej”.
Zdjęcia satelitarne wykazały, że w Nampho pojawiły się filary, ekrany i siatkowy dach, które prawdopodobnie „zapewniają większy stopień osłony zarówno przed wścibskimi oczami na ziemi, jak i czujnikami z daleka” — powiedział Dempsey.
Projekt 38 North poinformował w listopadzie, że wcześniejsze prace w Nampho były „częścią znacznie większego projektu, który znacząco zmodernizuje obiekt”.
Kim odwiedził Nampho w zeszłym miesiącu, gdzie pracownicy „kontynuują prace nad modernizacją linii produkcyjnych i zwiększeniem mocy produkcyjnych”, podały państwowe media.
— Jeśli Korea Północna wyposaży nową fregatę w hipersoniczny pocisk balistyczny, który rzekomo z powodzeniem przetestowała w styczniu, spowoduje to przełomowy wpływ na bezpieczeństwo regionalne — powiedział CNN Kim Duk-ki, emerytowany południowokoreański admirał.
Pjongjang oświadczył w styczniu, że przetestował hipersoniczną rakietę średniego zasięgu, aby „niezawodnie powstrzymać rywali w regionie Pacyfiku”.
Prędkości hipersoniczne definiuje się jako przekraczające pięciokrotnie prędkość dźwięku — Mach 5 lub wyższą.
Co mówią
Joseph Dempsey, pracownik naukowy brytyjskiego think tanku International Institute for Strategic Studies, powiedział jesienią 2024 roku: „Poza postrzeganym prestiżem i wartością propagandową, nie jest jasne, dlaczego Pjongjang miałby skorzystać na inwestycjach w większe okręty wojenne”.
Projekt 38 North powiedział w listopadzie: „Prace nad obiektami stoczniowymi Nampho, wraz z niedawnym ujawnieniem nowej bazy morskiej budowanej na wschodnim wybrzeżu, wydają się częścią większych wysiłków na rzecz modernizacji Koreańskiej Marynarki Wojennej”.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.