Sytuacja w Strefie Gazy: W ostatnich dniach Siły Obronne Izraela nasilają operację w północnej części Strefy Gazy, która ma na celu uniemożliwienie przegrupowania się bojownikom Hamasu. Działania wojskowe koncentrują się między innymi na Dżabaliji – jednym z największych obozów dla przesiedleńców w regionie. Według palestyńskiego resortu zdrowia w piątkowych (11 października) uderzeniach Izraela zginęło co najmniej 41 osób. 20 potwierdzonych ofiar śmiertelnych pochodzi właśnie z Dżabaliji.

Tysiące uwięzionych: O trudnej sytuacji w obozie informują Lekarze bez Granic. Przekazali, że w Dżabaliji wciąż uwięzione są tysiące ludzi, wśród których znajduje się również pięciu pracowników humanitarnych. – Nikt nie może wjechać ani wyjechać. Strzelają do każdego, kto próbuje to zrobić – powiedziała kierowniczka organizacji Sarah Vuylsteke.

Zobacz wideo Eskalacja sytuacji między Izraelem a Iranem. Czy czeka nas globalny konflikt?

Zbombardowane szkoła i szpital: Lekarze bez Granic cytują w oficjalnym komunikacie jednego ze swoich kierowców, który relacjonuje, że wraz z grupą przesiedleńców chronił się w jednym ze szpitali. W środę (9 października) placówka została jednak zbombardowana przez siły izraelskie. W ataku zginęło około 20 osób. Według relacji reporterów pociski uderzyły również w znajdujący się w obozie budynek szkoły.

Ewakuacje dzieci i pacjentów: Izrael nakazał ewakuację obozu Dżabalija w poniedziałek (7 października). Niektórzy mieszkańcy już wcześniej podjęli decyzję o opuszczeniu regionu, a szpitale zarządziły przetransportowanie dzieci i pacjentów w bezpieczne miejsce. Lekarze bez Granic relacjonują jednak, że już w niedzielę (6 października) w regionie prowadzone były ataki, które utrudniały ludności cywilnej bezpieczne opuszczenie zagrożonego regionu.

Dramat w obozie przesiedleńców: – Nie wiem, co mam robić. W każdej chwili możemy zginąć. Ludzie umierają z głodu. Boję się zostać, ale boję się też uciekać – powiedział pracownik Lekarzy bez Granic. Reporterzy Al Jazeery relacjonują, że izraelskie bombardowania regionu doprowadziły do całkowitej dewastacji infrastruktury. Mieszkańcy regionu są odcięci od dostaw żywności i nie mają dostępu do czystej wody. Opuszczając budynki, narażają się na ostrzał snajperów i ataki dronów.

Organizacje humanitarne apelują do Izraela: O ciężkiej sytuacji w regionie alarmuje między innymi komisarz ONZ Philippe Lazzarini, który wskazuje, że działania Izraela zagrażają drugiej fazie szczepień przeciwko polio. Ograniczony dostęp do opieki medycznej sprawia, że wirus stanowi coraz większe zagrożenie dla palestyńskich dzieci. Lekarze bez Granic apelują również o pozwolenie na dostawy pomocy humanitarnej do północnej Strefy Gazy.

Bilans izraelskiej operacji: Według strony palestyńskiej ostatnie działania izraelskich sił w północnej Strefie Gazy doprowadziły do śmierci co najmniej 130 osób. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w regionie wciąż uwięzionych jest około 400 tysięcy ludzi.

Więcej informacji na temat ostatnich działań Izraela w artykule Karoliny Treli: „Komisja ONZ: Izrael celowo niszczy placówki medyczne w Strefie Gazy. 'Popełniono zbrodnie wojenne'”.

Sprawdź źródła: Lekarze bez Granic, Reuters, Al Jazeera, BBC

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version