Minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar przekazał we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy akta sądowe związane z postępowaniem ułaskawieniowym wobec Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Jak poinformowało ministerstwo, do akt został załączony wniosek o nieskorzystanie z prawa łaski wraz ze stanowiskiem prokuratora generalnego. Zaznaczono, że jego opinia nie jest wiążąca dla prezydenta.

KPRP zapowiedziała, ze o godz. 17:30 prezydent Andrzej Duda wygłosi oświadczenie.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik przyjdą na posiedzenie Sejmu? „Nie są posłami”

Włodzimierz Czarzasty mówił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że prezydent nie chciał skorzystać ze swoich uprawnień w zakresie prawa łaski. – W tej chwili Bodnar postawił go pod ścianą i dał mu argument, by skorzystać z uprawnień – dodał.

Pytany, co jeśli Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, gdy zostaną ułaskawieni, pojawią się w Sejmie i będą chcieli zająć swoje miejsca na sali obrad, odparł: „nie zajmą swoich miejsc na sali sejmowej, bo nie są posłami od momentu, kiedy sąd wydał (prawomocny) wyrok i stwierdził, że są przestępcami”. Dodał, że w tej sprawie marszałek Sejmu Szymon Hołownia ma jego wsparcie.

Na pytanie, czy obaj politycy zostaną wpuszczeni do budynku Sejmu, Czarzasty wskazał, że „nie ma takiej procedury i potrzeby jej wprowadzania, by nie byli wpuszczani do budynku”. – W tej sprawie czekam na wykładnię marszałka Hołowni, a co więcej, będę ją wspierał – podkreślił.

Dodał, że koalicja rządowa jest przygotowana na ewentualne blokowanie mównicy sejmowej przez parlamentarzystów PiS. – Jakie środki, zobaczycie państwo, jak przyjdzie potrzeba, by je zastosować. Mamy przygotowane wszystkie warianty. Traktujemy to spokojnie. Jest to proces, który trzeba zakończyć. Panowie Wąsik i Kamiński nie są posłami, więc ich miejsce nie jest na sali sejmowej – podkreślił wicemarszałek Sejmu.

Kamiński i Wąsik na posiedzeniu Sejmu? Prezydium gotowe na każdy scenariusz

Kilka dni temu rozmówcy z Prezydium Sejmu zapewniali Interię, że są gotowi na każdy scenariusz, a marszałek Hołownia ma mieć przygotowany cały wachlarz środków zaradczych – „od tych najbardziej „miękkich” aż po siłowe zaprowadzenie porządku, gdyby opozycja chciała doprowadzić do konfrontacji fizycznej.

– Prawo czasami musi być egzekwowane twardo, bez względu na to, czy ktoś ma w życiorysie funkcje poselskie albo ministerialne – oceniał poseł Krzysztof Paszyk. Jak mówił, PiS „na granicy albo nawet z naruszeniem prawa” lansuje tezę o tym, że Kamiński i Wąsik nadal są posłami. Z kolei wiceszefowa PO Monika Wielichowska stwierdziła, że obawia się, iż „Kaczyński zrobi wszystko, żeby destabilizować pracę Sejmu włącznie z „wariantem siłowym”.

– Państwo działa bez względu na to, co wymyśla PiS i co zrobią panowie Kamiński oraz Wąsik – przekonywał w rozmowie z Interią wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Czwarte posiedzenie Sejmu startuje 25 stycznia. Harmonogram prac

W trakcie czwartego posiedzenia Sejmu odbędzie się m.in. pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy czy pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela. 

Zaprezentowana zostanie także informacja Rady Ministrów o sytuacji osób starszych w Polsce za 2022 rok wraz ze stanowiskiem Komisji Polityki Senioralnej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Podczas obrad ślubowanie złoży również prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version