Pracownikom na etacie przysługuje od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku. Uzależnione jest to w głównej mierze od stażu pracy. Każdy dodatkowy dzień odpoczynku jest na wagę złota. Warto więc sprawdzić, jak wziąć wolne, by cieszyć się jak najdłuższym urlopem. 

Zobacz wideo
Pijany 20-latek roztrzaskał się na myjni samochodowej

Majówka 2024. Kiedy najlepiej wziąć urlop? Możesz mieć nawet 9 dni wolnego

Majówka w 2024 roku pod względem urlopu zapowiada się niezwykle korzystnie. Święto Pracy, obchodzone 1 maja, w tym roku wypada w środę. Z kolei Święto Konstytucji 3 Maja w piątek. Taki rozkład świąt oznacza, że wzięcie zaledwie jednego dnia wolnego (2 maja) gwarantuje nieprzerwanych pięć dni wolnych od pracy. Urlop można jednak dodatkowo wydłużyć. Wzięcie wolnego także 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek) spowoduje, że długi weekend trwać będzie aż dziewięć dni, od 27 kwietnia do 5 maja. 

Dni wolne od pracy w 2024 roku

Długi weekend majowy to jednak niejedyne wolne przewidywane w nadchodzącym miesiącu. W czwartek 30 maja przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znane powszechnie jako Boże Ciało. Święto to jest jednym z dni ustawowo wolnych od pracy. Oznacza to, że wzięcie urlopu 31 maja pozwoli cieszyć się czterodniowym wolnym, od 30 maja do 3 czerwca.

Kolejne dni ustawowo wolne od pracy w 2024 roku wypadają kolejno:

  • 1 maja: Święto Pracy (środa);
  • 3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja (piątek);
  • 19 maja: Zielone Świątki (niedziela);
  • 30 maja: Boże Ciało (czwartek);
  • 15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek);
  • 1 listopada: Wszystkich Świętych (piątek);1
  • 1 listopada: Święto Niepodległości (poniedziałek);
  • 25 grudnia: Boże Narodzenie (środa);
  • 26 grudnia: Boże Narodzenie, drugi dzień (czwartek).

Czy pracodawca może odmówić urlopu?

Kwestie dotyczące urlopu reguluje Kodeks Pracy. Art. 163, który zapewnia, że pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. Plan ten ustalany jest zazwyczaj na początku roku kalendarzowego. Odpowiada za niego pracodawca. Niestety, w wyjątkowych sytuacjach ma on prawo odmówić udzielenia wolnego. Musi jednak mieć ku temu bardzo ważne przesłanki. Na tych samych zasadach może pracownikowi urlop skrócić bądź przesunąć.

Warto podkreślić, że zgodnie z art. 164 Kodeksu Pracy „przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy”. Na próżno jednak szukać w ustawie konkretnych sytuacji, w których pracodawca może odmówić, skrócić bądź przesunąć urlop wypoczynkowy. W zależności od specyfiki firmy mogą być one bardzo różne.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version