Haji Bakari Haji, lekarz okręgu Mkoani, poinformował w rozmowie z portalem The Citizen, że do zdarzenia doszło 5 marca. – Do szpitala Abdalla Mzee Mkoani trafiło 86 osób, z czego ośmioro dzieci było już martwych. Stan pozostałych jest stabilny – powiedział lekarz. Haji przyznał, że początkowo żaden z pacjentów nie chciał zdradzać, co dokładnie im dolega.
Tanzania. Zjedli mięso żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje
Po tym jak kilkadziesiąt osób trafiło do szpitala, pobrano od nich próbki do badań laboratoryjnych, w celu ustalenia źródła problemu. Badania wykazały, że ofiary zmarły po zjedzeniu mięsa żółwia morskiego. Według informacji przekazanych przez Hajiego ofiary zjadły mięso w miniony wtorek (5 marca), ale o incydencie powiadomiono służby dopiero w piątek 8 marca w obawie przed konsekwencjami ze strony władz. Wiadomo, że wśród ofiar było dwoje dzieci w wieku sześciu miesięcy i dwóch lat.
Nie jest to pierwszy śmiertelny wypadek na Zanzibarze spowodowany zjedzeniem mięsa żółwia. W 2021 roku na wyspie Pemba w podobnych okolicznościach zmarło siedem osób w tym trzyletnie dziecko. Z kolei marcu 2023 roku na wyspie Mafia leżącej na Oceanie Indyjskim z powodu zatrucia toksycznym mięsem zmarło siedem osób. Mięso żółwia jest uznawane przez mieszkańców tanzańskich wysp za przysmak, mimo że władze zakazały jego spożycia z uwagi na wysoką toksyczność i związane z nią śmiertelne zatrucia.
Objawy zatrucia toksycznym mięsem żółwia
Skąd tak duża toksyczność żółwi morskich? Zwierzęta te żywią się trującymi gąbkami oraz morskimi glonami, których szkodliwe substancje przedostają się do organizmu żółwi. Tym samym toksyny zawarte w mięsie mogą spowodować neurotoksyczność, choroby nerek, wątroby, a w konsekwencji poważnego zatrucia także śmierć. Zatrucie toksycznym mięsem żółwia jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych oraz dzieci. Toksyna może przedostać się wraz z mlekiem matki do organizmu niemowlęcia. Warto zaznaczyć, że przypadki ciężkiego przebiegu choroby odnotowywane są także wśród zdrowych dorosłych.
Według portalu poison.org typowe objawy zatrucia pojawiają się w ciągu kilku dni od spożycia skażonego mięsa i obejmują swędzenie i ból w jamie ustnej i gardle, wymioty oraz ból brzucha. Mogą również występować owrzodzenia jamy ustnej i języka. U niektórych osób mogą wystąpić także zaburzenia neurologiczne, takie jak drgawki czy śpiączka. Osoby, które przeżyły zatrucie, mogą zostać dotknięte trwałą niepełnosprawnością. Co ważne, nadal nie zidentyfikowano konkretnych toksyn odpowiedzialnych za zatrucie, tym samym nie ma skutecznego antidotum na tę przypadłość. Leczenie polega zazwyczaj na podawaniu dożylnie płynów wspomagających organizm w tym między innymi elektrolitów.