Kiedyś uznawane za super zdrowe, bo roślinne, wegańskie a na dodatek pozyskiwane w sposób etyczne, mleko owsiane dziś zaczyna cieszyć się umiarkowaną sławą. TiK Tokerzy zarzucają wysoki poziom cukru, obwiniają o trądzik i stany zapalne. Czy to prawda? — „Newsweek” zapytał dietetyków.

— Mleka roślinne są często spożywane przez osoby, które nie mogą lub nie chcą spożywać produktów mlecznych — powiedziała „Newsweekowi” Melissa Smith, dietetyczka z The Health Gardener.

— Musimy pamiętać jednak, że są one żywnością wysokoprzetworzoną i często zawierają szereg składników, których nie znajdziemy w produktach mlecznych, np. oleje i emulgatory. Ponadto są często wzbogacane syntetycznymi witaminami — dodała ekspertka.

Emulgator to substancja, która pomaga połączyć co najmniej dwie cieczy, które zwykle się nie łączą, np. olej i wodę.

Smith dodała, że nieekologiczne mleko owsiane może zawierać w sobie pozostałości po chemicznych środkach ochronnych stosowanych przy hodowli owsa, co może szkodzić środowisku — i, jak zauważyło wielu twórców na Tik Tok — może również wpływać na zdrowie.

Terapeutka żywieniowa Katie Sheen z Soul Nutrition powiedziała „Newsweekowi”, że chociaż mleka roślinne służą osobom z alergią lub nietolerancją na nabiał, to mają niższą zawartość białka, tłuszczów i szeregu mikroelementów, więc mogą nie być zdrową zmianą.

Sheen powiedziała też, że jest świadoma krytyki mleka owsianego, mówiąc: — główną rzeczą, która jest omawiana w mediach społecznościowych, jest wpływ mleka owsianego na poziom glukozy we krwi.

Kiedy jemy, węglowodany i cukry są przekształcane w glukozę w organizmie, a insulina jest jednym z hormonów, który reguluje stężenie glukozy we krwi, obniżając je.

Żywność o wyższej zawartości cukrów powoduje większy skok glukozy, w wyniku czego potrzeba więcej insuliny, co może prowadzić do wahań energii i zwiększać ryzyko chorób związanych ze stylem życia, takich jak otyłość i cukrzyca typu 2 — ale żywność zawierająca tłuszcz, białko i błonnik może spowolnić ten proces, dzięki czemu ma łagodniejszy wpływ na organizm.

Mleko krowie i orzechowe ma zwykle stosunkowo wyższy poziom białka i tłuszczów niż mleko owsiane, stąd nieco mniejszy wpływ na poziom glukozy we krwi — zauważyła Sheen.

Powiedziała jednak, że nie oznacza to, że mleko migdałowe jest lepszym wyborem.

— Odnotowano negatywny wpływ nieekologicznego mleka migdałowego na środowisko, którego nie można zignorować — powiedziała Sheen.

Dodała, że spożywanie mleka owsianego jako części posiłku lub napoju zawierającego tłuszcz i białko miało znacznie inny wpływ na poziom cukru we krwi niż spożywanie mleka owsianego jako części np. słodkiej latte.

Z kolei zdaniem Smith, mleko owsiane może mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi, ale jego znaczenie zależy od reszty diety.

— W przypadku zdrowej osoby, która spożywa niewielkie ilości mleka owsianego i przestrzega w dużej mierze pełnowartościowej, minimalnie przetworzonej diety o niższej zawartości węglowodanów, powiedziałabym, że nie jest to poważny problem — zauważyła.

Jeśli ktoś używa dużych ilości mleka owsianego, a także spożywa dużo wysoko i ultra przetworzonej żywności, zwłaszcza żywności opartej na węglowodanach, może to przyczynić się do rozregulowania metabolizmu i rozwoju problemów zdrowotnych.

Innym głównym zarzutem stawianym mleku owsianemu jest to, że może być źródłem olejów roślinnych. Nie wszystkie marki mleka owsianego zawierają oleje, takie jak olej rzepakowy, ale niektóre tak.

— Wiele mlek roślinnych — w tym mleko owsiane — zawiera oleje z nasion, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w organizmie — powiedziała Smith. — Nowoczesne diety skłaniają się ku wyższym poziomom kwasów omega-6, zazwyczaj pochodzących z wysoko przetworzonych nasion, co powoduje zachwianie równowagi między kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6.

— W idealnym przypadku stosunek ten powinien wynosić od 1:1 do 1:4, jednak w dietach zachodnich może być on wielokrotnie wyższy ze względu na ilość spożywanego oleju roślinnego — w dużej mierze w wyniku wysoko i ultra przetworzonej żywności — skomentowała ekspertka.

Zdaniem Sheen mleko krowie może mieć inny stosunek kwasów omega-3 i omega-6 w zależności od sposobu hodowli krowy, przy czym mleko od krów karmionych trawą ma zwykle zdrowszy profil kwasów tłuszczowych w porównaniu z mlekiem od krów karmionych zbożem.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version