– Czy dziecku potrzeba wolności? Czy kontrola jest zła? Ważniejsze jest to, co motywuje rodziców i jak wyznaczają dziecku granice, niż to, czego mu zabraniają i na co pozwalają – mówi psychoterapeuta dr n. med. Tomasz Srebnicki.

Tomasz Srebnicki: Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dylematy tego typu są przedmiotem badań w wielu ośrodkach naukowych na świecie. Kiedy popatrzymy na kraje azjatyckie, czyli kultury kolektywistyczne, to kontrola rodzicielska jest tam szeroko rozpowszechniona. Dla nas może to być zaskakujące, ale nie przynosi to dramatycznie negatywnych skutków psychologicznych. Azjatyccy rodzice mogą nie mieć więc takich dylematów, o jakich dziś rozmawiamy, nie zastanawiają się, ile swobody mają dać dziecku, a jak dalece ograniczyć jego wolność.

– Ani my, ani oni. Nasza kultura jest kulturą indywidualistyczną. Mamy odmienne wzory, definicje tego, czym jest miłość, opieka, troska. Dlatego badania z zakresu psychologii kulturowej mówią, że to, co przeciętny uczestnik kultury zachodniej uznałby za nadmierną kontrolę, w krajach azjatyckich jest odbierane jako rodzaj opieki, przejaw miłości. Przykładem tych różnic jest zawstydzanie dziecka. W naszej kulturze uważane za coś niedopuszczalnego. W Azji to normalny model wychowawczy i co zaskakujące – nie przynosi dysfunkcyjnych zmian w samoocenie dzieci.

– Zawstydzanie to zachęcanie do tego, by być częścią całości. W kulturze kolektywnej dążenie do tego, by dziecko się nie wyróżniało, jest dla niego korzystne, bo daje profity. W indywidualistycznej kulturze Zachodu tak nie jest. Dlatego w naszej kulturze uczucie wstydu blokuje rozwój i jest postrzegane jako złe. Jeśli będę zawstydzał dziecko, mówiąc, że ma głupią fryzurę, a ono mimo to tak uczesane pójdzie do szkoły, może zyskać w oczach kolegów. Jeśli zawstydzanie fryzurą odbyłoby się w kraju azjatyckim, a dziecko nie zmieniłoby uczesania, zostałoby prawdopodobnie przywołane do porządku, bo wyróżnianie się utrudnia tam życie. Na Zachodzie odwrotnie. Mamy inne wzorce kulturowe, inaczej rozumiemy zatem nawet samodzielność.

– Zacznijmy od tego, że jeśli nastolatek mówi: „Nie pójdę i koniec!”, to trzeba poznać przyczyny. Porozmawiać, co się dzieje w szkole, czy ma przyjaciół, czy nie jest obiektem przemocy? Może ma jakieś problemy z nauczycielami? Z nauką? Jeśli dziecko nie chce rozmawiać i iść do szkoły, rodzic może powiedzieć: „Chodzenie do szkoły jest twoim obowiązkiem, a ja nie umiem cię do tego skłonić, a więc jako rodzic jestem niewydolny wychowawczo, sam więc zgłoszę się do sądu rodzinnego. Niech sąd oceni naszą sytuację i rozwiąże problem twojego niechodzenia do szkoły, łącznie z umieszczeniem cię w ośrodku wychowawczym. Czy nie lepiej porozmawiać?”.

– Jeśli nastolatek mówi: „Nie, bo nie”, to zazwyczaj domaga się od rodzica jasnych granic lub odwrotnie – chce panować nad czymkolwiek, bo granice są zbyt sztywne. Chcą swoim zachowaniem skłonić rodzica do wyznaczenia granic, które pozwolą mu poczuć się bezpiecznie, ale też „żyć własnym życiem”. Ten proces to zawsze lawirowanie między bezpieczeństwem a doświadczeniem. Rodzice są zainteresowani bezpieczeństwem, a dziecko doświadczaniem. Granice powinny więc być na tyle mocne, by ukierunkować zachowanie dziecka, a jednocześnie dość elastyczne, by umożliwić mu rozwój i to od bezpieczeństwa poprzez prawa innych do rozróżnienia dobra od zła.

Dołącz do społeczności Newsweeka Psychologii! Obserwuj nasze profile na Facebooku i Instagramie!

– Tak, a nastolatek mógł się dzięki nim określić. Kiedy rodzic ulega dziecku ze strachu, żeby nie być tyranem, kiedy wyznaje jako naczelną zasadę nieograniczanie wolności dziecka, kiedy nie chce, by dziecko czuło się poddane presji – nieświadomie wywiera presję. Zmusza dziecko do tego, aby szukało – granicy, czegoś, na czym może się oprzeć, a z czasem, od czego będzie mogło się odbić, co będzie mogło zakwestionować, aby ruszać w drogę do autonomii. Jeśli rodzic jest sam niepewny zasad, nie umie powiedzieć do dziecka: „Szkoła to twój kawałek podłogi, a ja mam ci stworzyć warunki, żebyś mógł w niej funkcjonować”, a zamiast tego: dopytuje się, cały czas sprawdza librusa, rozlicza i straszy bezdomnością z powodu obniżonych ocen – dziecko nie ma możliwości, by stawać się autonomicznym człowiekiem.

– Uzna taką postawę za radykalną ten rodzic, który nie tyle chce, żeby dziecko chodziło do szkoły, ile, żeby go słuchało i nie stwarzało problemów. Nasili więc kontrole, będzie obwiniał, zastraszał, zabierał telefon. Jeśli skupi się wyłącznie na wymuszaniu albo, odwrotnie, powie: „To twój problem”, to nawet jak dziecko wróci do szkoły, będzie dalej szukać granic, tyle że w inny sposób, np. rozrabiając w szkole. Gdyby zamiast tego rodzic postawił granice sobą, czyli powiedział, co on może zrobić (zwrócić się do sądu), nastolatek mógłby odnaleźć siebie wraz ze swoim szkolnym kłopotem – odnosząc się do tej postawy rodzica, do jego granic.

– Właśnie to daje stawianie granic sobą. Problem z kontrolą polega na tym, że często jest ona rozumiana przez rodziców jako sposób na zapobieganie czemuś (np. wypadkowi na rowerze poprzez wymuszenie noszenia przez dziecko kasku). Tymczasem kontrola to tylko jedna z form stawiania granic. Jeśli jest podstawowym środkiem wychowawczym, to rodziców czekają problemy. Nie możemy przecież kontrolować dziecka 24 godziny na dobę. Jeśli więc dziecko powie: „Tata, chcę zapalić papierosa”, warto zapytać: „Dlaczego chcesz zapalić?”, a jeśli usłyszymy: „Bo chcę spróbować”, odpowiedzieć: „Nie mam wpływu na to, czy zapalisz, czy nie, ale będę cię do tego zniechęcał, bo papierosy uzależniają. Jeśli jednak podejmiesz taką decyzję, żeby zapalić, to pamiętaj, że jeśli znajdę w twoim pokoju papierosy, zostaną one wyrzucone do kosza. Nawet jeśli będą bardzo drogie i kupisz je za swoje pieniądze. Podobnie postąpię ze wszystkimi innymi używkami, które przyniesiesz do domu”.

– A kto powiedział, że nie należy ograniczać wolności dziecka? Żyjemy w czasach, które promują wolność, ale rodzic – nawet w myśl prawa – jest opiekunem dziecka, a więc ma decydować, co jest dla niego dobre. Oczywiście to nie oznacza prawa do tyranii! Obowiązkiem rodzica jest porozmawiać, wysłuchać dziecko, ale nie ulegać mu całkowicie. Podobnie jak całkowicie wszystkiego mu nie zakazywać. To, co powiedziałem, nie ogranicza wolności dzieci, ale broni je przed uznaniem, że w papierosach czy narkotykach nie ma nic złego. Jest! I rodzic musi być tego pewny, żeby dziecku to przekazać. Wtedy, nawet jeśli dziecko zapali, będzie wiedzieć, że to niedobre. Będzie mieć bazę, by po okresie buntu wrócić do zdrowego stylu życia i nie wpaść w uzależnienie.

– Rodzic ma prawo do swojej wolności, do tego, by w domu nie było substancji, które są szkodliwe i których nie akceptuje. Musi też wziąć odpowiedzialność za to, że dziecko będzie złe, że się obrazi. Musi sobie poradzić jako osoba dorosła, z tym że sam będzie miał wątpliwości i wyrzuty sumienia. Na tym właśnie polega dorosłość, że ponosi się koszty decyzji, które są zgodne z uznawanym systemem wartości. W ten sposób też uczy takiej postawy dziecko: nie słowami, deklaracjami, ale postawą. A to jest dziecku potrzebne, aby stać się kiedyś w pełni autonomiczną jednostką. Żyjącą w zgodzie ze sobą, ale też w poszanowaniu praw innych.

– Ostatnio byłem na kolacji w restauracji, gdzie przy sąsiednim stoliku siedzieli rodzice z rocznym dzieckiem. Zabrali je ze sobą, choć była już 21:00 i dziecko było zmęczone i śpiące. Nie zadbali o naturalne potrzeby dziecka ani o prawa innych gości. Musiałem wyjść z tej restauracji, bo nie mogłem zjeść w spokoju. Wolność tych rodziców naruszyła moją wolność: prawo do ciszy w restauracji. Naruszyła też podstawowe potrzeby dziecka – do spokojnego snu w domu.

– Nie powinno się chodzić do restauracji z dzieckiem tak długo, jak długo nie nabędzie ono umiejętności spokojnego siedzenia przy stole. Lepiej zjeść w spokoju kolację w domu, jeśli nie można kontrolować efektywnie zachowania dziecka. A jeśli idzie się na taką kolację mimo to i dziecko zaczyna rozrabiać, powinniśmy wyjść z restauracji i zadbać w ten sposób o dziecko, o siebie, ale też o innych gości. Takim postępowaniem, czyli stawieniem granic sobą, czyli swoim zachowaniem, wyznaczamy dziecku adekwatne do sytuacji granice.

– Nauczenie dziecka, jak się powinno zachowywać w miejscu publicznym, jest elementem socjalizacji. Dziecko musi wiedzieć, gdzie można biegać, krzyczeć i się wygłupiać, a gdzie trzeba zachować się spokojnie. Warto dziecku przekazać, że czasem rodzic też męczy się na imieninach cioci, ale wyrazem szacunku dla niej jest zachowanie spokojne i uprzejme. Można dziecku obiecać, że potem pójdzie na plac zabaw, żeby sobie poszaleć. Taki trening pomoże dziecku w dorosłym życiu w sytuacjach, które nie będą się mu podobać, jak choćby nauka czy szkolenia. Tak też uczymy dziecko dostrzegać potrzeby innych. Dzięki temu będzie budować lepsze relacje.

– Są dwa rodzaje kontroli rodzicielskiej: behawioralna, czyli skupiona na zachowaniach, i psychologiczna, czyli emocjonalna. Kontrola behawioralna polega na tym, że rodzic chce wiedzieć: gdzie dziecko jest i z kim. To też kontrola urządzeń elektronicznych, jakich dziecko używa, czyli m.in. filtry rodzicielskie na komputerze. To też wybieranie dziecku przyjaciół, także poprzez zapisanie do wybranej szkoły, rozwijanie określonych zainteresowań. Kontrola behawioralna jest w mojej ocenie mniej szkodliwa niż kontrola psychologiczna, choć gdy polega na przykład na śledzeniu dziecka, a potem wytykaniu mu kłamstw – staje się już patologią.

Z kolei kontrola psychologiczna polega na wpływaniu na myślenie dziecka poprzez różnego rodzaju niekoniecznie pozytywne strategie, na przykład manipulowanie. W mojej ocenie patologiczna jest absolutna kontrola psychologiczna nad dzieckiem, czyli zabranianie mu posiadania własnego zdania na jakikolwiek temat poprzez niedopuszczalne techniki, jak odrzucanie, obrażanie się, ignorowanie, wyszydzanie.

– Nadmierna kontrola uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój i choć często ukrywana jest w sosie miłości, z miłością ma niewiele wspólnego. Rodzice odwołują się do argumentów, że chodzi o bezpieczeństwo dziecka, dbanie o jego dobro i ich przezorność. Ci rodzice często mówią: „Jak dorośniesz, to zrozumiesz i docenisz to, czego teraz od ciebie wymagamy”, „To wszystko jest dla twojego dobra”, „Jeszcze kiedyś przyjdziesz i mi za to podziękujesz”. W wypadku nadmiernej kontroli psychologicznej dziecko musi całkowicie podporządkować się temu, co rodzic mówi i czego chce. Dziecku nie wolno myśleć i robić niczego, czego nie aprobuje rodzic. Co więcej, dziecko ma myśleć i robić dokładnie to, czego rodzic oczekuje. Taka postawa powoduje, że zupełnie niezauważane są prawdziwe potrzeby dziecka. Czuje się więc nieważne i niekochane.

Tego typu kontrola ma wpływ na powstanie wielu zaburzeń psychicznych, jak m.in. anoreksja, zaburzeń zachowania, a także jest podstawą do niskiej samooceny i braku wiary w siebie. Rodzi kłopoty z decyzyjnością i nadmiernie konformistyczną postawą. W kulturze, która ceni indywidualność, psychologiczna kontrola niszczy dziecko, bo dławi jego rozwój ku autonomii w zarodku.

– Dotykamy tu ważnego zagadnienia, czyli przyczyn, dla jakich rodzice sięgają po te, a nie inne środki wpływania na zachowanie dziecka. Jeśli rodzic sam ma kłopoty ze stawianiem granic, odczuwa wiele lęków wobec życia i nie akceptuje swojego dziecka, bo nie akceptuje samego siebie, to zawstydza dziecko z powodu własnych dysfunkcji. Podobnie jak ten, kto głównie wyzywa czy bije – uważa tylko, że tak uczy dziecko zasad. Takie zachowanie jest bardzo szkodliwe.

– Rodzic, który świadomie zawstydza dziecko, bo chce je tak nauczyć zwracania uwagi na wartości danej społeczności, ale poza tym okazuje dziecku: miłość, czułość i akceptację, nie szkodzi jego rozwojowi i samoocenie. Bo to, czego potrzebuje dziecko, to zawsze miłość rodzica. Dlatego dla rozwoju dziecka mniej ważne jest to, gdzie granice jego wolności przebiegają, niż to, czemu i jak je wyznaczono.

– W naszej kulturze rodzice z jednej strony wymagają od dzieci samodzielności, a z drugiej hamują tę samodzielność: zakazując i nakazując. Z jednej strony mówią do nastolatka: kiedy dorośniesz, będziesz mógł robić, co chcesz! A z drugiej zawstydzają, mówiąc: jak ktoś taki duży jak ty mógł nie odrobić lekcji?

Kiedy nastolatek mówi, że chce wrócić o 2.00 w nocy do domu, rodzic może z nim tylko negocjować. Szukać rozwiązania, które uwzględni potrzeby rodzica i dziecka, a doprowadzi do rodzaju umowy. Rodzic może więc powiedzieć: „Potrzebuję wiedzieć, gdzie jesteś, żeby spokojnie spać, bo rano idę do pracy”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version