Straż Graniczna informuje, że wzrosła liczba migrantów próbujących przedostać się na stronę Polski przez granicę z Białorusią. Jak czytamy, w najnowszej aktualizacji od 24 do 26 maja służby odnotowały 630 prób przekroczenia granicy. Jest to w ostatnich dniach kolejny wzrost.
Granica polsko-białoruska. Rośnie liczba prób sforsowania umocnień
Służby donoszą, że niemal każdego dnia na granicy dochodzi o ataków na polskich funkcjonariuszy. Migranci znajdujący się po przeciwnej stronie zachowują się agresywnie, „rzucają konarami i kamieniami” w polskie patrole i pojazdy Straży Granicznej. Coraz częściej dochodzi do bójek przy użyciu gałęzi, gazu pieprzowego, palących się konarów drzew czy nawet środków pirotechnicznych.
W wyniku tych działań doszło do zniszczenia pojazdów służbowych. Poszkodowanych zostało także kilku funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz żołnierzy Wojska Polskiego. Służby podały, że coraz częściej zdarzają się też przypadki „strzelania z procy” do polskich patroli.
Według najnowszych danych opublikowanych przez Straż Pożarną na platformie X, w weekend zatrzymano dwie osoby podejrzewane o pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy. Polscy funkcjonariusze przekazali także, że udzielili pomocy 11 cudzoziemcom.
Polska granica z Białorusią. Powstaną nowe umocnienia
Z danych Podlaskiego Oddziału SG wynika, że od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 5,3 tys. prób odnotowano w kwietniu, a od początku maja już ponad 5,4 tys.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi zbudowana w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest ona głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.