Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominacje dla artystów za 2024 rok zostały ogłoszone 31 stycznia w programie Katarzyny Janowskiej „Rezerwacja” w Onecie. Plebiscyt potrwa do północy 24 lutego. Zwycięzców poznamy 1 marca, podczas wręczenia nagród w Nowym Teatrze w Warszawie. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Onecie i w TVP Kultura.

Plebiscyt O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i m.st. Warszawy to coroczne wydarzenie, które wyróżnia najważniejsze osiągnięcia w polskiej kulturze. W 2025 roku odbywa się już dziewiąta edycja tego prestiżowego konkursu. Od dziś do 24 lutego br. internauci mają możliwość głosowania na swoich faworytów w 7 kategoriach: Film; Literatura; Sztuki Wizualne; Muzyka Popularna; Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz; Teatr; Serialoraz w kategorii specjalnej Program Kulturalny w TVP. Głosowanie odbywa się na stronie: https://olsnienia.onet.pl/

Nominowanych wskazują zaproszeni krytycy z różnych mediów, przedstawiciele Miasta Stołecznego Warszawy, dziennikarze redakcji Onet Kultura i biuro programowe TVP.

— O!Lśnienia w Warszawie to nie przypadek. Warszawa szczyci się kulturą i wspiera ludzi, którzy ją tworzą. Ten plebiscyt promuje twórczynie i twórców ważnych dla polskiej kultury, realizujących wyjątkowe projekty artystyczne, wyznaczających nowe kierunki rozwoju kultury. Miniony rok obfitował w ciekawe i inspirujące wydarzenia, gorąco dyskutowane premiery, odkrycia i zachwyty. To ich autorkom i autorom należą się owacje na stojąco, a także nagrody w plebiscycie, który Miasto Warszawa współorganizuje razem z Onetem. Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy

– Nagrody, po pięciu latach współpracy z miastem Kraków, wracają do Warszawy, z czego się bardzo cieszę, bo w Warszawie zaczęliśmy przygodę z O!Lśnieniami. Przez 9 lat udało nam się stworzyć silną markę w kulturze. Współpraca z miastem Warszawa, stawiającym na dynamiczny rozwój kultury, a także z TVP jest sygnałem, że osoby twórcze mogą liczyć na uznanie ze strony samorządu oraz wsparcie medialne wykraczające poza podziały na media prywatne i publiczne – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska. 

–  Myślę o naszych nagrodach jak o przewodniku po kulturze. Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami. Do gry w kulturę zapraszamy użytkowników Onetu, bo to oni w głosowaniu decydują o tym, kto zdobędzie nagrodę Olśnienia 2025. Przez trzy tygodnie trwa promocja osób twórczych i ich dzieł w Onecie i w TVP, które jest partnetrem O!lśnień oraz w Vogue Polska. Cieszę się, że „O!Lśnienia” mają także wymiar finansowy dodaje Katarzyna Janowska.

Artysta, który zbierze najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2025 w wysokości 30 tys. złotych. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach głównych dostają po 10 tys. zł.

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder oraz Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy. Na zaproszenie organizatorów swoje propozycje nadesłali: Katarzyna Borowiecka z Trójki Polskiego Radia; Gabi Drzewiecka z Chilli Zet; Aleksander Hudzik red. naczelny MINT; Aneta Kyzioł z Polityki; Jacek Marczyński z Rzeczpospolitej; Robert Piaskowski dyr. NCK; Anda Rottenberg szefowa kultury w Vogue PL; Justyna Sobolewska z Polityki; Agnieszka Szydłowska z PR3 i Jacek Wakar z PAP oraz Anita Piotrowska z Tygodnika Powszechnego.

Miasto Stołeczne Warszawa wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go m.in Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski, Andrzej i Teresa Starmachowie. Nazwisko tegorocznego „Ambasadora Kultury” poznamy podczas gali 1 marca.

Organizatorzy: Onet, Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: Grupa Kruk, KGHM, NCK, PolswissArt, Stołeczna Estrada, Totalizator Sportowy, Vogue

Partnerzy medialni: TVP Kultura, Forbes Polska, Newsweek Polska, TOK FM

Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia 2025 – Nagrody Kulturalne Onetu:

OLŚNIENIA 2025 — NOMINACJE 

Magnus von Horn, Michał Dymek za film „Dziewczyna z igłą”

Produkcja: Lava Films, Creative Alliance, Dolnośląskie Centrum Filmowe, EC1 Łódź — Miasto Kultury, Nordisk Film

Dystrybucja: Gutek Film

Za wymykającą się łatwym osądom feministyczną baśń, perfekcyjną zrealizowaną, z zapierającymi dech zdjęciami.

Kamila Tarabura, Katarzyna Warnke za film „Rzeczy niezbędne”

Produkcja: ATM Grupa, Riva Filmproduktion

Dystrybucja: Kino Świat

Za balansującą na granicy gatunków, świetnie zagraną opowieść o przemocy seksualnej, traumie oraz drodze do odzyskania godności.

Eliza Kubarska za dokument „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”

Produkcja: Braidmade Films, TVP, Tilt Production, SRF, Swiss Federal Office of Culture, Vertical Vision Film Studio, WFDiF, Zürcher Filmstiftung

Dystrybucja: Against Gravity

Za subtelne wykorzystanie dzienników himalaistki Wandy Rutkiewcz, opisujących jej wewnętrzny świat, motywacje i cenę sukcesu. Za piękne zdjęcia i zaskakujący punkt wyjścia do opowieści.

Klara Kochańska-Bajon i współtwórcy serialu „Matki Pingwinów”

Produkcja: Mental Disorder 4 // Dystrybucja: Netflix

Za umiejętne wykorzystanie formy komediowego serialu do zwrócenia uwagi i wywołania dyskusji o sytuacji i problemach rodzin z dziećmi neuroatypowymi.

Aleksandra Potoczek za serial dokumentalny „Łowcy skór”

Produkcja: TVN Warner Bros. Discovery // Dystrybucja: Max

Za odsłonięcie kulis jednej z największych zbrodni III RP, analizę psychologiczną jej bohaterów, uświadamiającą, jak niewiele trzeba, by wydobyć z nas to, co prymitywne.

Kinga Dębska za serial „Gra z Cieniem”

Produkcja: Opus Film // Dystrybucja: TVP

Za kunsztowne splecenie wątków historycznych z fikcją i rozmach narracyjny, dzięki któremu wnikamy w powikłaną powojenną historię Polski.

Maja Komorowska, Ewa Dałkowska, Maja Ostaszewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Andrzej Chyra za rolę Elizabeth Costello w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego „Elizabeth Costello | J. M. Coetzee. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”

Produkcja: Nowy Teatr w Warszawie

Obsada, inkluzywna pod względem płci i wieku, pozwala spojrzeć na bohaterkę i jej poglądy z różnych perspektyw. Dzięki wybitnym kreacjom aktorskim nieteatralny tekst zyskuje konkretne twarze i osobistą prawdę.

Wojtek Rodak za spektakl „Dzieje grzechu”

Produkcja: Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Za tchnięcie nowego życia zarówno w powieść Stefana Żeromskiego, jak i zrealizowany na jej podstawie film Waleriana Borowczyka z 1975 roku. Reżyser podejmuje polemikę z patriarchalnym spojrzeniem na kobiecą seksualność, zestawiając kondycję kobiety z kondycją teatru.

Agnieszka Przepiórska za spektakl „Ocalone” w reż. Mai Kleczewskiej

Produkcja: Dom Spotkań z Historią

Za monodram, kolejny w dorobku aktorki, wyłuskujący biografie kobiet zmielonych przez historię. Hołd dla ofiar wojennych gwałtów.

Eliza Kącka za książkę „Wczoraj byłaś zła na zielono”

Wydawnictwo Karakter

Za do bólu szczerą, autobiograficzną prozę o budowaniu relacji matki z córką. Historię odbrązowującą figurę matki-Polki, ukazującą realia życia, wychowania i bycia w społeczeństwie z osobą w spektrum.

Magdalena Grzebałkowska za książkę „Dezorientacje. Biografia Konopnickiej”

Wydawnictwo Znak

Za pieczołowicie udokumentowaną i wywrotową biografię pisarki, odkrywającą jej nieznaną twarz feministki, działaczki społecznej, kobiety wyzwolonej z gorsetu patriarchalnych konwenansów.

Jul Łyskawa za książkę „Prawdziwa historia Jeffreya Watersa i jego ojców”

Wydawnictwo Czarne

Za jeden z najoryginalniejszych debiutów ostatnich lat, w którym historia i język wywracają do góry nogami wszystko, co łączy nam się ze słowem „powieść”.

Matylda/Łukasiewicz za album „Matka”

Produkcja: Echo // Dystrybucja: e-Muzyka

Za odwagę w podejmowaniu w muzyce i tekstach trudnych tematów, szczerość i prostotę opowieści o zmianie ról społecznych, potrzebie miłości i bliskości.

Daria ze Śląska za album „Na południu bez zmian”

Produkcja: Jazzboy // Dystrybucja: e-Muzyka

Za wyjątkową wrażliwość muzyczną, zmysł obserwacji oraz umiejętność tworzenia atmosfery, która przenosi słuchaczy w świat pełen emocji i wspomnień.

Pola Chobot i Adam Baran za album „Burza”

Produkcja: Fonobo Label // Dystrybucja: SMPB Sp. z o. o.

Za teksty ujawniające osobiste lęki, poetyckość, oniryczny klimat i wzajemnie muzyczne dopełnienie.

MUZYKA KLASYCZNA, OPERA i JAZZ

Jakub Józef Orliński i Aleksander Dębicz za album „#LetsBaRock”

Produkcja: Warner Classics // Dystrybucja: Warner Music Poland

Za pasję do wydobywania pereł muzyki klasycznej i przekładania jej, z pełnym szacunkiem dla reguł klasyki, na wrażliwość współczesnego odbiorcy.

Natalia Rubiś za rolę Benigny w operze „Czarna Maska” Krzysztofa Pendereckiego

Produkcja: Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Za stworzenie kreacji scenicznej zachwycającej nie tylko wokalną perfekcją, ale też aktorskim kunsztem.

Michał Pepol za album „Cellotapes”

Produkcja: Polskie Radio S.A. // Dystrybucja: Dressler

Za konsekwencję w muzycznych eksperymentach, wierność wiolonczeli i mistrzowskie sklejanie różnych gatunków muzycznych.

Heike Munder, Jarosław Suchan, Małgorzata Micuła za wystawę „Maria Pinińska-Bereś”

Pawilon Czterech Kopuł — Muzeum Sztuki Współczesnej — Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Za z rozmachem zakomponowaną retrospektywną wystawę przywracającą jednej z najważniejszych polskich artystek i performerek lat 70. należne miejsce w kanonie sztuki i w świadomości społecznej.

Kolektyw Open Group i Marta Czyż za wystawę w Pawilonie Polskim w Wenecji podczas 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki — projekt „Powtarzajcie za mną II”

Za projekt dokumentujący uniwersalne doświadczenie wojny, traum z nią związanych, lęków, które nie znikają mimo upływu czasu i geograficznego oddalenia.

Joanna Rajkowska za działania artystyczne zmieniające przestrzeń publiczną

Za stworzenie prac i instalacji w przestrzeni publicznej, które stały się symbolami Warszawy, m.in. palma na rondzie de Gaulle’a, konsekwentne podejmowanie w sztuce tematu przemocy, mniejszości, Zagłady. W filmie – instalacji „Ślepowrony” (premiera 2024) wspólnie z Robertem Yerachmielem Snidermanem podejmuje w nieoczywisty sposób temat relacji człowieka ze zwierzętami i z naturą.

Nagroda specjalna TVP

Program kulturalny w TVP

„Poczet Świrów Polskich”

Prowadzący: Jan Wołek

Produkcja: Fundacja Wspierania Edukacji — PROMOTOR// Dystrybucja: TVP

Za podróże po artystycznej mapie Polski i spotkania inspirujące do życia z pasją.

„Dobry tytuł”

Prowadzący: Agata Passent, Szymon Kloska i Maciej Makselon

Produkcja: TVP

Za solidną dawkę czytelniczych inspiracji i dyskusji, które przenoszą nas w świat literackich przygód.

„Kwiatki Polskie”

Prowadzący: Katarzyna Kasia, Grzegorz Markowski, Dominika Sitnicka, Magdalena Kasperowicz, Klaudiusz Slezak i Mirosław Oczkoś

Produkcja: TVP

Za program publicystyczny, w którym autorzy w sposób satyryczny komentują codzienne wydarzenia, dostrzegając w nich często humorystyczne aspekty.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version