Wysoki poziom cholesterolu we krwi nazywany jest „cichym zabójcą”, ponieważ często nie daje jednoznacznych objawów. Jest to czynnik ryzyka dla wystąpienia groźnych chorób układu krążenia, a to właśnie one są jednym z głównych powodów zgonów w naszym kraju (stanowią też istotną przyczynę przedwczesnej śmierci). Warto więc wiedzieć, jak objawia się wysoki cholesterol. Jeden z symptomów może być mylony z innymi chorobami, a często też bagatelizowany.
Osłabienie i zmęczenie jako objaw wysokiego cholesterol
Choć osłabienie i zmęczenie zazwyczaj kojarzą nam się z nadmiarem obowiązków, a także szybkim tempem życia, to może być to również oznaką podwyższonego cholesterolu. Dodatkowo podwyższony cholesterol często towarzyszy nadwadze i otyłości, a to z kolei może przekładać się na to, że z uwagi na dodatkowe kilogramy każda aktywność fizyczna wiąże się z większym wysiłkiem.
Dodatkowo zbyt wysoki poziom cholesterolu wpływa szkodliwie również na nasz mózg i wiele procesów, które zachodzą w naszym organizmie. Może więc powodować także problemy z koncentracją, trudności w skupieniu uwagi i zapamiętywaniu niektórych rzeczy. Choć z pozoru nie kojarzymy raczej tych symptomów właśnie ze zbyt wysokim cholesterolem, to warto mieć je na uwadze i nie bagatelizować, gdy u nas wystąpią. Zobaczcie też, jaką dietę stosować na wysoki cholesterol.
Jakie są inne oznaki zbyt wysokiego cholesterolu?
Początkowo wysoki cholesterol nie daje żadnych objawów w ludzkim organizmie. Z czasem jednak jego oznaką mogą być na przykład:
- żółte zgrubienia na ciele (pojawiają się pod piersiami, na powiekach, w zgięciach łokcia),
- błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach,
- bóle nóg,
- guzki na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnie Achillesa.
Wysoki cholesterol może też objawiać się bólem, między innymi w udach, łydkach, czy biodrach.
Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu?
Kluczem do dobrego zdrowia jest utrzymanie poziomu cholesterolu na odpowiednim poziomie, a jego badanie stanowi jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Jeśli wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości – należy niezwłocznie rozpocząć odpowiednie leczenie. Poziom cholesterolu regularnie powinny badać osoby przewlekle chore na nadciśnienie i cukrzycę, palacze i osoby z otyłością i nadwagą. Ostrożność powinni zachować także ci, u których w rodzinie wystąpiły problemy z cholesterolem.
Do czynników ryzyka podwyższonego cholesterolu zalicza się między innymi:
- palenie papierosów,
- picie alkoholu,
- choroby wątroby,
- wiek (ryzyko wzrasta u osób po 30. roku życia),
- nadwaga i otyłość,
- nisko poziom aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta (duża ilość tłustego jedzenia).