We wtorek tuż przed godziną 22:00 odbyło się piąte głosowanie na marszałka sejmiku województwa ma³opolskiego. Było ono dwukrotnie przełożone. – Jesteśmy dzisiaj w potwornym klinczu. Wszyscy boleśnie odczuwamy tę sytuację, różnie tu reagujemy – mówił wicemarszałek Józef Gawron przed głosowaniem. Jak przekazał, członkowie PiS odbyli „trudną” rozmowę. – Ale po rozmowach i czterech głosowaniach, wiemy już, że Łukasz Kmita nie ma szans być marszałkiem – powiedział, po czym na sali rozległy się brawa.

Zobacz wideo Kowalski o podwyżkach za prąd i gaz: To kolejne oszustwo rządu Tuska

Sejmik województwa małopolskiego. Radni zdecydowali

Gawron przekazał, że zgłasza na kandydata na marszałka Piotra Ćwika i poprosił polityków PiS o poparcie. Grzegorz Biedroń zgłosił jednak Łukasza Kmitę na to stanowisko. To byli jedyni kandydaci – obaj z Prawa i Sprawiedliwo¶ci.

– To rzecz niezwykła, że z jednego klubu są zgłoszone dwie kandydatury. To szczególny prezent dla dzisiejszej koalicji – mówił z kolei Kmita. Przekazał również, że nie było na to zgody większości członków klubu. Następnie doszło do spięcia między nim a ojcem Andrzeja Dudy i przewodniczącym sejmiku. – Panie Łukaszu, proszę nie robić wrażenia, że ja jestem przyczyną całej tej sytuacji – powiedział Jan Duda.

Ostatecznie na Ćwika oddano sześć głosów, a na Kmitę – 13. Wszyscy radni oddali głos. Nieważnych głosów oddano aż dwadzieścia. Jeśli do 9 lipca nie uda się wybrać marszałka i zarządu województwa, małopolski sejmik zostanie rozwiązany i ogłoszone będą przedterminowe wybory.

Małopolska. Konflikt w sprawie marszałka województwa

Tuż przed głosowaniem kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zadecydowało o zawieszeniu radnych w prawach członka partii. Decyzja dotyczyła tych polityków, którzy nie chcieli się opowiedzieć za kandydatem wystawionym przez ugrupowaniem – Łukaszem Kmitą. Zawieszony w prawach członka partii został Witold Kozłowski, obecny marszałek związany ze środowiskiem Beaty Szydło, który „ma przewodzić buntownikom”. Ten sam los miał spotkać byłego wojewodę małopolskiego, a obecnego zastępcę szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Ćwika oraz obecnego wicemarszałka Józefa Gawrona. Więcej w artykule: „Lecą głowy w małopolskim PiS. Kaczyński zawiesza 'zbuntowanych radnych'”.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej odbyły się dwa głosowania, w których nie wyłoniono marszałka. Najpierw Krzysztof Klęczar uzyskał 18 głosów, a Łukasz Kmita jedynie 14. Oddano aż siedem nieważnych głosów. W drugim głosowaniu oddano cztery nieważne głosy. Wówczas kandydat Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi uzyskał 19 głosów, a kandydat PiS – 16. Żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version