Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch potwierdziło w poniedziałek wieczorem, że pierwsza grupa migrantów składająca się z 16 mężczyzn, w tym 10 obywateli Bangladeszu i sześciu Egiptu, została wysłana do Albanii na włoskim statku marynarki wojennej. 

Według resortu migranci do Włoch przybyli z Libii. Mieli zostać uratowani przez służby na wodach międzynarodowych. 

Włoskie media przekazały, że kobiety, dzieci i mężczyźni ze śladami tortur lub chorzy, zostali przeniesieni na Lampedusę w celu przeprowadzenia badań i ustalenia, kto może następnie zostać odesłany do Albanii. 

Włochy dogadały się z Albanią. Odeślą migrantów

Premierzy Włoch i Albanii Giorgia Meloni i Edi Rama umowę w sprawie migrantów podpisali w listopadzie 2023 roku. Jak wskazywano, rozwiązanie ma sprawić, że migranci zniechęcą się do kierowania się do Włoch skoro nie dotrą na tereny Unii Europejskiej. 

Porozumienie obowiązuje pięć lat z możliwością przedłużenia i zakłada, że Albania uznaje prawo strony włoskiej do bezpłatnego korzystania z terenów, ale „całkowita liczba migrantów przebywających w tym samym czasie na terytorium Albanii, w zastosowaniu niniejszego protokołu, nie może przekroczyć trzech tysięcy”.

Jeszcze po podpisaniu dokumentu Ylva Johansson, europejska komisarz ds. wewnętrznych oceniła, że nie narusza on prawa wspólnotowego, a „jest poza nim„. Albania nie należy do UE. Umowa w ocenie stowarzyszeń broniących praw człowieka narusza prawo międzynarodowe, wywoła również falę krytyki włoskiej opozycji. 

Ośrodki w Shengjin i Gjader w Albanii zostały oficjalnie otwarte w piątek 11 października. Placówki są zarządzane i finansowane przez Włochy, kontrolować ma je około 500 przedstawicieli służb

Koszt pięcioletniej umowy ma wynieść Włochów 670 mln euro. Zgodnie z zapowiedziami Rzymu, wnioski o azyl mają być rozpatrywane w nich w ciągu miesiąca. 

Ośrodek dla migrantów w albańskim Shengjin/ADNAN BECI/AFP

Ośrodki w Albanii mają być kontrolowane przez włoskich strażników więziennych, policjantów, żołnierzy i karabinierów

Ośrodki w Albanii mają być kontrolowane przez włoskich strażników więziennych, policjantów, żołnierzy i karabinierów/ADNAN BECI/AFP

W ośrodkach w Albanii będzie mogło przebywać do trzech tys. osób/ADNAN BECI

Premier Giorgia Meloni przekonuje, że inne kraje powinny „brać przykład” z Włoch/ADNAN BECI

Giorgia Meloni ws. nielegalnej migracji: Włochy dają dobry przykład 

Premier Włoch w wystąpieniu w izbie niżej parlamentu we wtorek wskazała, że jej rząd „pragmatycznie i skutecznie” podchodzi do zwalczania nielegalnej migracji. 

Odnosząc się do ośrodków w Albanii, oceniła, że jej rząd „daje dobry przykład” dla innych krajów. – To odważna, nieznana droga, która doskonale odzwierciedla europejskiego ducha – powiedziała. 

W tym samym czasie włoskie służby powiadomiły, że w ciągu doby na Lampedusę przypłynęło około tysiąca migrantów. Łącznie od początku roku do Włoch miało przybyć ponad 40 tys. migrantów. 

Źródło: The Guardian, Reuters

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version