Przyjaciele odgrywają istotną rolę w życiu samotnych młodych dorosłych, zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez badaczkę szczęścia Lisę Walsh z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

„W naszym badaniu przyjrzeliśmy się pięciu kluczowym wskaźnikom — zadowoleniu z przyjaźni, zadowoleniu z rodziny, samoocenie, neurotyczności i ekstrawersji — aby zidentyfikować pięć różnych grup samotnych młodych dorosłych” — powiedziała Walsh Newsweekowi.

„Podczas gdy wszystkie te wskaźniki miały znaczenie, satysfakcja z przyjaźni wyróżniała się jako najważniejsza. Młodzi single, którzy byli bardzo zadowoleni ze swoich przyjaźni, częściej czuli się ogólnie zadowoleni ze swojego życia”.

Wcześniejsze badania sugerowały, że dorośli w wieku 20 lat mogą być mniej szczęśliwi niż dorośli w innych okresach swojego życia.

Kiedy jednak przebadano 1073 młodych, samotnych, dorosłych Amerykanów w wieku od 18 do 24 lat, okazało się, że ci, którzy byli najbardziej zadowoleni ze swoich przyjaźni, byli ogólnie najszczęśliwsi.

Bardziej szczęśliwi respondenci mieli więcej bliskich przyjaciół, lepsze zdrowie fizyczne i niższy poziom depresji i lęku.

„Jednym z wyróżniających się wniosków z naszego badania jest to, jak głęboko przyjaźnie kształtują osoby wchodzące w dorosłość” — napisali autorzy badania.

„Odkryliśmy, że single, którzy byli zadowoleni ze swoich przyjaźni, byli zazwyczaj zadowoleni ze swojego życia, podczas gdy osoby niezadowolone ze swoich przyjaźni były mniej szczęśliwe. Krótko mówiąc, jakość twoich przyjaźni jest kluczowym czynnikiem wpływającym na twoje samopoczucie, zwłaszcza jeśli jesteś singlem”.

„Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpoczęcie studiów, zatrudnienie w nowej pracy, czy poszukiwanie romantycznego partnera, młodzi dorośli często przechodzą przez poważne wyzwania osobiste” — powiedziała. „Ponadto rośnie liczba osób samotnych (tj. nieposiadających zaangażowanego partnera romantycznego).

„Pew Research Center oszacowało niedawno, że 41 proc. Amerykanów w wieku 18-29 lat to osoby samotne. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę samotnych młodych dorosłych, zrozumienie ich wyjątkowych potrzeb społecznych i emocjonalnych jest niezbędne”.

Naukowcy napisali, że pokolenie Z stanęło przed dodatkowymi wyzwaniami związanymi z mediami społecznościowymi, randkami online, klimatem itp. oraz że osoby samotne mają wyjątkowe problemy związane z życiem w społeczeństwie stworzonym dla par i rodzin.

Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że 37,9 proc. respondentów stwierdziło, że są względnie szczęśliwi, w porównaniu z 23,7 proc., którzy stwierdzili, że są nieszczęśliwi, co Walsh i współpracownicy przeciwstawili błędnym stereotypom na temat nieszczęśliwych singli.

„Mamy nadzieję, że informacja o tym, że do osiągnięcia szczęścia nie jest niezbędny związek romantyczny, będzie dla młodych wzmacniająca. Ważne jest, by zrozumieli, że potrzebują satysfakcjonujących relacji społecznych z innymi ważnymi osobami w swoim życiu, takimi jak przyjaciele i rodzina” — powiedziała Walsh. „Nasze wyniki podkreślają znaczenie przyjaźni dla dobrego samopoczucia, zwłaszcza jeśli jesteś młody i samotny”.

Aby dokładniej przeanalizować cechy młodych singli, naukowcy podzielili respondentów na pięć podgrup na podstawie ich odpowiedzi.

Ankieta zawierała pytania dotyczące ogólnego szczęścia, a także zadowolenia z rodziny, zadowolenia z przyjaciół, poczucia własnej wartości, neurotyczności — definiowanej jako cecha osobowości, w której ludzie mogą być niespokojni, przygnębieni i bardziej zmienni emocjonalnie — oraz ekstrawersji — odnoszącej się do towarzyskości, asertywności i energii.

Osoby pasujące do profilu pierwszego były najszczęśliwsze ze wszystkich respondentów: 11,1 proc. było bardzo zadowolonych ze swoich przyjaciół i rodziny, miało bardzo wysoką samoocenę i ekstrawersję oraz bardzo niski neurotyzm.

Walsh i współpracownicy napisali, że ta grupa była znacznie szczęśliwsza niż profil drugi, do którego przypisano 26,8 proc.respondentów, którzy byli bardzo zadowoleni ze swoich przyjaźni, dość zadowoleni ze swoich rodzin i mieli umiarkowany poziom samooceny i ekstrawersji.

Grupa ta miała również wysoki poziom neurotyczności — lęku, depresji i emocjonalności — ale ogólnie była szczęśliwa.

Profil drugi był znacznie szczęśliwszy niż największa grupa, opisana jako profil trzeci, która uzyskała w większości przeciętne wyniki w zakresie rodziny, samooceny i ekstrawersji oraz miała nieco niski poziom neurotyzmu, ale również nie była szczególnie spełniona w swoich przyjaźniach.

Ostatnie dwie grupy, profile czwarty i piąty — odpowiednio 14,6 i 9,1 proc.ent respondentów — uzyskały niekorzystne wyniki niemal we wszystkich aspektach, z niską satysfakcją rodzinną, samooceną i ekstrawersją oraz wysokim neurotyzmem.

Jednak osoby z profilu czwartego były zwykle szczęśliwsze niż osoby z profilu piątego, a główna różnica polegała na tym, że osoby z profilu czwartego miały stosunkowo wysoki poziom satysfakcji z przyjaźni, podczas gdy osoby z profilu piątego zgłaszały niski poziom satysfakcji z przyjaźni.

Osoby z profilu piątego były również jedyną grupą, w której więcej osób nie miało najlepszego przyjaciela; ogólnie 76,9 proc. respondentów z pokolenia Z stwierdziło, że ma najlepszego przyjaciela, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 59 proc.

Mężczyźni wypadli w badaniu lepiej niż kobiety. Mimo że 67,6 proc. respondentów ankiety stanowiły kobiety, profil pierwszy był w większości męski, co sugeruje, że młodzi samotni amerykanie mogą być szczęśliwsi niż młode samotne amerykanki.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version