Jak wynika z badań, zbyt niski poziom witaminy D może wpływać negatywnie na proces zrastania się złamanych kości wśród dzieci.

„Dzieciom należy zapewnić dobrze zbilansowaną dietę, która zawiera witaminę D dla ogólnego stanu zdrowia” — powiedziała główna autorka badania, dr Jessica McQuerry z University of Florida.

McQuerry i jej koledzy przeanalizowali dane dotyczące 166 pacjentów, od niemowląt do 17-latków, którzy złamali kość w latach 2015-2022. Okazało się, że w 61,4 proc. przypadków dzieci miały niski poziom witaminy D — i prawdopodobnie to był powód, dla którego czas rekonwalescencji się wydłużał.

Na przykład, dzieci ze złamaniami nóg, które nie wymagały operacji i które miały niski poziom witaminy D, potrzebowały średnio 20 dni więcej, aby złamanie zagoiło się pod kątem klinicznym i dwa miesiące dłużej, aby wykazać oznaki zaniku złamania na zdjęciach rentgenowskich, w porównaniu z dziećmi, które miały wystarczającą ilością witaminy D.

Badanie wykazało, że w przypadkach, w których konieczna była operacja, gojenie kliniczne trwało średni o miesiąc dłużej. Prawie cztery miesiące były potrzebne, zanim złamania przestały być widoczne na zdjęciach rentgenowskich.

Profesor Scarlett McNally wytłumaczyła, dlaczego witamina D jest ważna dla leczenia. Jest ona konsultantem w dziedzinie chirurgii ortopedycznej w East Sussex w Anglii i zastępcą dyrektora londyńskiego Centrum Opieki Okołooperacyjnej.

„Witamina D wspomaga wiele funkcji organizmu, w tym naprawę kości i tkanek” — powiedziała McNally. „Witamina D jest witaminą, która pomaga organizmowi zarządzać wapniem. Wapń utrzymuje mocne kości i jest potrzebny do kurczenia się mięśni.

„Witamina D odgrywa również rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, pomagając organizmowi radzić sobie z infekcjami i rakiem. Odgrywa również rolę w podziale komórek — niezbędnym do naprawy tkanek. Witamina D ma wpływ na wiele różnych narządów i tkanek w całym organizmie” — powiedziała.

Autorzy badania stwierdzili, że poprzednie badania koncentrowały się na tym, w jaki sposób witamina D mogła pomóc w zapobieganiu złamaniom. Nowe badanie zostało zaktualizowane o informacje nt. zastosowania witaminy D w przypadku złamań u dzieci. Do tej pory była w dużej mierze niezbadana.

Witamina D jest składnikiem odżywczym występującym w różnych produktach spożywczych. Produkty mleczne, takie jak mleko, ser i jogurt, są szczególnie bogate w ten składnik odżywczy, ale można go również znaleźć w rybach, wzbogaconych płatkach śniadaniowych, jajach i niektórych warzywach.

Ekspozycja na światło słoneczne może pomóc organizmowi wchłonąć witaminę D. „Wyjście na zewnątrz i cieszenie się świeżym powietrzem może zdziałać cuda dla twojego zdrowia, jednocześnie zwiększając wchłanianie witaminy D” — powiedziała McQuerry.

McNally twierdzi jednak, że problemy mogą zacząć się jeszcze przed procesem gojenia. U osób z niedoborem witaminy D „kość jest słaba i bardziej podatna na złamania”.

A jeśli dziecko wymaga operacji, „istnieje większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Może to być infekcja, osłabione więzadła lub kości, która jest nadal słaba i przemieszcza się przy kolejnym drobnym upadku” — powiedział McNally.

Naukowcy zaangażowani w te badania odkryli, że suplementacja witaminą D może pomóc. Dzieci, które nie przyjmowały suplementów witaminy D, potrzebowały średnio 30 dni więcej na wyleczenie niż dzieci, które witaminę otrzymywały.

McNally powiedział jednak Newsweekowi, że uzupełnianie niedoboru witaminy D za pomocą suplementów po złamaniu nie jest tak skuteczne, jak posiadanie wystarczającej ilości witaminy D w pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli kość wymaga operacji.

„Po operacji nie można po prostu przyjmować suplementów” — powiedziała. „Ciało potrzebuje trochę czasu, aby wszystko przetworzyć… więc musimy wyrobić w ludziach nawyk przygotowywania się do operacji.

„Chirurdzy stopy są szczególnie zainteresowani witaminą D. Operacja stopy wymaga szybkiego wzmocnienia kości, a niepowodzenie operacji może być dla kogoś katastrofalne. Powikłania można zmniejszyć o ok. 30 proc. dzięki dobremu odżywianiu” — powiedziała.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version