Głównym tematem „Porannej rozmowy Gazeta.pl” będzie aborcja i zapisy prawa dotyczące możliwości przerywania ciąży. Iwona Kutyna zapyta ginekologa Macieja Sochę o obecnie obowiązującą ustawę. Pojawi się również temat liberalizacji prawa. Prowadząca zapyta swojego gościa także między innymi o prawa reprodukcyjne i antykoncepcję, w tym antykoncepcję awaryjną.

Zobacz wideo
„Poranna rozmowa Gazeta.pl”. Gościem ginekolog dr Maciej Socha

Sejm zgodził się, aby antykoncepcja awaryjna była dostępna bez recepty

22 lutego Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Przewiduje ona, że antykoncepcja awaryjna – tak zwana pigułka „dzień po” – będzie dostępna bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Nowelizację poparło 224 pos³ów – cały klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 oraz 24 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było 196 posłów: 170 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 7 z PSL, 2 Kukiz’15 oraz cały klub Konfederacji. Od głosu wstrzymała się jedna posłanka – Katarzyna Sójka z PiS. Teraz nad przepisami będzie pracował Senat. Rząd chce, aby pigułka była dostępna bez recepty od 1 kwietnia.

Tego samego dnia w wywiadzie dla Polsat News prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nowelizacji nie podpisze. Przypomniał wówczas, że złożył projekt zakazu korzystania z solarium dla osób poniżej 18. roku życia. – Solarium! A tu mowa o bombie hormonalnej – oburzał się Duda. Dodał, że „dostęp do tabletki jest, ale rz±d chce, żeby to było bez kontroli”. – Dzisiaj jest to pod kontrolą – mówił. W Polsce wiek zgody wynosi właśnie 15 lat. To znaczy, że osoby w tym wieku uznaje się za zdolne do udzielenia prawnie wiążącej zgody na czynności seksualne. Dziennikarka Gazeta.pl Marta Nowak podkreśliła, że wiele przemawia za tym, żeby tabletki „po” były dostępne dla osób w młodym wieku. „Bardziej prawdopodobne jest na przykład, że prezerwatywa pęknie parze nastolatków niż doświadczonym, dorosłym ludziom. A stawanie na głowie, żeby w kilkadziesiąt godzin załatwić receptę, bo inaczej będzie nastoletnia ciąża, to gigantyczny stres dla niepełnoletniej – więc zazwyczaj niezarabiającej własnych pieniędzy – dziewczyny” – napisała.

***

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version