Nowe badanie wyjaśniło korelację między regularnym chodzeniem spać a wyższym ryzykiem depresji.

Naukowcy z University of Surrey w Anglii ujawnili, że uważność, jakość snu i spożycie alkoholu mogą łączyć się z niedosypianiem i z większym ryzykiem depresji wśród młodych ludzi.

Ci, którzy regularnie chodzą spać późno, są określani przez naukowców jako chronotypy wieczorne, podczas gdy osoby wcześnie wstające są określane jako chronotypy poranne.

Podczas gdy wcześniejsze dane wykazały związek między chronotypami wieczornymi a depresją, autor artykułu i psycholog Simon Evans powiedział, że nowe badanie idzie jeszcze dalej, wyjaśniając dlaczego.

— Nasze badania wykazały, że związek ten można wytłumaczyć niższym poziomem codziennej uważności u nocnych marków, a także ogólnie niższą jakością snu i wyższym spożyciem alkoholu — powiedział „Newsweekowi”.

— Związek między chronotypem a depresją był w pełni mediowany przez pewne aspekty uważności, jakość snu i spożycie alkoholu — wyjaśnił Evens.

Oznacza to, że czynniki te wydają się wyjaśniać, dlaczego nocne marki zgłaszają więcej objawów depresji i był to najbardziej interesujący aspekt odkryć.

Naukowcy za pomocą kwestionariusza online zebrali dane od 546 studentów studiów licencjackich w okresie od kwietnia 2021 r. do marca 2023 r. Spośród tych uczestników 31 proc. stanowili mężczyźni, a 68 proc. kobiety, a wszyscy badani byli w wieku od 17 do 28 lat.

Uczestnicy zostali poproszeni o nakreślenie różnych aspektów ich cyklu snu, czasu szczytu energetycznego, nawyków ruminacji, poziomu depresji, praktyk uważności i tygodniowego spożycia alkoholu.

Prawie połowa uczestników została sklasyfikowana jako typy wieczorne — i wykazywali oni znacznie więcej objawów depresji, wyższy poziom ruminacji i wyższe spożycie alkoholu.

Chronotypy wieczorne miały również znacznie gorszą jakość snu, co można wytłumaczyć społecznym jet lagiem i akumulacją długu sennego (skumulowany efekt niewystarczającej ilości snu).

Uważa się, że poranne osoby działają z większą świadomością ze względu na ich tendencję do lepszego snu i mniejszego zmęczenia lub nieuwagi. Podczas gdy nocne marki mają gorszą jakość snu, są bardziej podatne na senność w ciągu dnia i mają mniejszą zdolność koncentracji w danej chwili.

Badanie podkreśla, że działanie ze świadomością zachęca do skupienia się na teraźniejszości i zmniejsza ilość uwagi poświęcanej negatywnym doświadczeniom z przeszłości lub przewidywaniu przyszłości.

— Depresja jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Wpływa ona na codzienne funkcjonowanie i może mieć wpływ na pracę i edukację danej osoby. Zwiększa również ryzyko rozwoju innych poważnych schorzeń, w tym chorób serca i udaru mózgu — powiedział.

— Nasze badania pokazują, że strategie zachęcające do większej uważności (takie jak medytacja z przewodnikiem i ćwiczenia uważności), lepsza jakość snu i mniejsze spożycie alkoholu pozytywnie wpłynęłyby na zdrowie psychiczne tych osób — powiedział.

Evans uważa, że pomocne może być dostosowanie harmonogramów pracy lub edukacji, biorąc pod uwagę, że słaba jakość snu została zidentyfikowana jako główny czynnik ryzyka depresji.

Sugeruje on, że późniejsze godziny rozpoczynania zajęć pozwoliłyby uczniom spać dłużej, a tym samym lepiej.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version