— Dlatego mówimy, że to jest organizacja terrorystyczna, bo ich nie obchodzą nawet ich ludzie. Cała strategia wojenna Hamasu polega na strzelaniu z miejsc, gdzie są kobiety i dzieci — mówi Cewi Rawner, były ambasador Izraela w Polsce. W połowie miesiąca rozpoczęła się nowa ofensywa Izraela w Strefie Gazy, a Magdalena Rigamonti w podcaście „Rachunek sumienia” konfrontuje polityka z trudnymi pytaniami.

— Wojna skończy się, jak Hamas nie będzie tam rządził, ale w tym momencie po prostu wymagamy, żeby wypuścili tych ludzi. Jak można trzymać prawie półtora roku ludzi 40 metrów pod ziemią? Bez jedzenia, bez słońca. To po prostu niemożliwe. Dzieci, małe dzieci trzymali — mówi Cewi Rawner, były ambasador Izraela w Polsce.

— Dopóki Hamas tam rządzi, kradnie pomoc humanitarną i zabija, to nie będzie tam życia z nimi. Ale jednak dość dużo Izraelczyków, może nawet większość, myśli, że najpierw uwolnieni muszą zostać zakładnicy — dodaje dyplomata.

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy podało w piątek, że od wznowienia ataków zginęło tam już blisko 900 osób. Izrael twierdzi, że resort kontrolowany jest przez przedstawicieli Hamasu, a sama organizacja wykorzystuje cywilów jako żywe tarcze i korzysta z cywilnej infrastruktury do prowadzenia działalności terrorystycznej. Hamas zaprzecza tym informacjom.

— Dlatego mówimy, że to jest organizacja terrorystyczna, że ich nie obchodzą nawet ich ludzie. Cała strategia wojenna Hamasu polega na strzelaniu z miejsc, gdzie są kobiety i dzieci — przekonuje Rawner.

— Hamas strzela i walczy w szkołach, szpitalach i z domów cywilnych. Setki domów tam znaleźliśmy, w których w pokoju dzieci był cały arsenał rakiet pod łóżkami. To jest strategia tych ludzi i bardzo ciężko z nimi walczyć z tego punktu widzenia.

Prowadząca podcast „Rachunek sumienia” Magdalena Rigamonti zapytała byłego ambasadora Izraela w Polsce o poszukiwanie Boga w środku wojennej zawieruchy.

— Czy Bóg jest z wami? Bóg jest z Żydami w tej wojnie?

— Są w Izraelu ludzie, którzy rozmawiają w takim stylu, mają takie myśli. Moim prywatnym zdaniem to nie ma nic wspólnego z Bogiem. To nie jest kwestia: ich Bóg, nasz Bóg. À propos, to ten sam Bóg. Ich i nasz to ten sam Bóg. My i oni, oni i my jesteśmy synami Abrahama — odpowiada polityk.

— Oni mają prawo tutaj żyć. My mamy prawo tu żyć. To nie jest kwestia Boga. Jestem pewny, że Bóg na pewno chce pokoju i nie chce wojny.

Rigamonti dopytuje o to, dlaczego wobec tego Bóg pozwala, by działo się takie zło.

— To ludzie zrobili, to ludzie wykonali na innych ludziach. Tak jak podczas wszystkich wojen. Ja nie jestem teologiem i nie jestem bardzo wierzący, ale jednak wierzę w dobroć. I Bóg musi być dobry — wyznaje Cewi Rawner.

Kościół. Dla jednych skompromitowana instytucja cynicznie wykorzystująca religię jako narzędzie do zarabiania pieniędzy. Dla drugich opoka oraz źródło wszelkiego dobra i miłości. „Rachunek sumienia” to nie jest podcast tylko o Kościele. To podcast o ludziach, na których kariery, a czasem i na całe życie, wpływ miała (lub nadal ma) instytucja, jaką jest Kościół katolicki. Jeśli nie macie w sobie uczuć religijnych, koniecznie posłuchajcie. Jeśli je w sobie macie — posłuchajcie tym bardziej.

Historia Kobiet
Newsweek.pl – wiadomości z Polski i ze świata. Najnowsze wydarzenia i opinie a także artykuły z kategorii społeczeństwo, biznes, kultura, historia, psychologia, trendy.
Katarzyna Wężyk
Komisja Śledcza
Jakub Korus
, Grzegorz Rzeczkowski
Udział

Leave A Reply

Exit mobile version