W Warszawie premier Donald Tusk spotkał się z premierem Rishi Sunakiem oraz sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Zgodnie z zapowiedziami tematem rozmów polityków były w głównej mierze kwestie bezpieczeństwa. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa szefa rz±du Wielkiej Brytanii oraz polskiego premiera. 

Zobacz wideo
Marcin Przydacz: Jeżeli Donald Tusk nie wie o rozmowach w sprawie Nuclear Sharing, to źle o nim świadczy

Poważna deklaracja brytyjskiego premiera: Na polskim niebie pojawią się myśliwce Typhoon

– Jesteśmy sojusznikami na zawsze – powiedział w języku polskim Rishi Sunak. Podczas konferencji prasowej podkreślił, że Polska i Wielka Brytania są „wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie”. Dodał także, że pomiędzy tymi krajami „jest wielka więź, która buduje bezpieczeństwo”. – Wspólnie rozmawialiśmy o możliwościach przemysłu zbrojeniowego. Kupujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie broni³ przestrzeni powietrznej nad Polską. Tak jak powiedziałem, wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach, po to, żebyśmy mogli współpracować we wszystkich aspektach obrony powietrznej. Przywieziemy tutaj również myśliwce Typhoon, które będą patrolować polską przestrzeń powietrzną, wspierać Polskę i my się do tego przyczynimy. Chcemy też przysłać 16 tysięcy wojsk, w ramach wsparcia Wielkiej Brytanii – zadeklarował premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. 

Podczas konferencji prasowej Donald Tusk chwalił współpracę pomiędzy Polską i wielką Brytanią. – W czasie spotkania w cztery oczy rozmawialiśmy przede wszystkim o bezpieczeństwie. O bezpieczeństwie Polski i Europy w oczywistym kontekście. Wielka Brytania, także dzięki osobistemu zaangażowaniu pana premiera Sunaka i Polska stanowią kapitalny przykład dobrej współpracy i koordynacji działań – podkreślił premier w czasie swojego wystąpienia. 

Donald Tusk: W Europie bardzo słuchają polskiego głosu

Już podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Donald Tusk podkreślał, że rozmowy z premierem, a także z sekretarzem generalnym NATO stanowić będą dalszy ciąg jego „misji odbudowania”. – Nawet powiedziałbym rozbudowania pozycji Polski w kwestii polityki bezpieczeństwa – mówił. – Jeszcze nigdy nie miałem tak optymistycznego wrażenia, że w Europie bardzo słuchają polskiego głosu. Chcą zrozumieć wszystkie aspekty naszego bezpieczeństwa. Polska ma wielki autorytet jako kraj frontowy, mądrze działający, a przy tym proeuropejski, prozachodni, więc chcę to wykorzystać na maksa – zadeklarował szef polskiego rządu. 

Artykuł aktualizowany 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version