Prokuratura Krajowa w komunikacie podkreśliła, że zatrzymanie posła na Sejm RP „możliwe jest po uprzednim uzyskaniu zgody Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”. Wyjątkiem jest ujęcie na gorącym uczynku.
Zbigniew Ziobro doprowadzony przed komisję?
Wcześniej PK otrzymała od komisji wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody naa zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry. Dokument został poddany analizie przez Zespół Śledczy Nr 3 Prokuratury Krajowej ds. Pegasusa.
„Z analizy tej wynika, że Sejmowa Komisja Śledcza wyczerpała określone w procedurze karnej możliwości przeprowadzenia czynności przesłuchania Zbigniewa Ziobro w charakterze świadka. Poseł został dwukrotnie prawidłowo wezwany do stawiennictwa w charakterze świadka oraz zastosowano środki wymuszające jego stawiennictwo – 2 wnioski do sądu o nałożenie kar pieniężnych (art. 12 ust.1 i 2 ustawy o sejmowej komisji śledczej). Do chwili obecnej Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznał pierwszy wniosek, wydając w dniu 6 listopada 2024 r. postanowienie o sygn. akt VIII Ko 177/24 o ukaraniu Zbigniewa Ziobro karą w wysokości 2000 zł za niestawiennictwo na posiedzenie Sejmowej Komisji Śledczej w dniu 14 października 2024 r. ” – przekazano.
„Działania te okazały się bezskuteczne, co uzasadnia odstąpienie od konstytucyjnej zasady nietykalności cielesnej posła w przypadku zaistnienia nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na wezwanie organu” – dodano.