Jeszcze nigdy kwestia zdrowia psychicznego pracowników nie była dla biznesu tak ważna jak dziś. Co to oznacza?

Jak wynika z raportu ADP, ponad 25 proc. Polaków codziennie odczuwa stres w pracy. Z kolei przeszło 28 proc. odczuwa go kilka razy w tygodniu. Stres nieobcy jest zarówno zatrudnionym w korporacji, białym i niebieskim kołnierzykom, pracownikom administracji, jak i właścicielom firm. Tym ostatnim przyjrzał się dokładnie Nest Bank w najnowszym raporcie „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”. Wynika z niego, że 72 proc. polskich przedsiębiorców boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60 proc. odczuwa smutek i bezsilność. Prawie 60 proc. z nich przeżywa długotrwały lęk, a ponad 40 proc. doświadcza długotrwałego stresu. To druzgocące dane.

Dlaczego wysoki poziom stresu pracowników powinien obchodzić pracodawców? Ponieważ generuje gigantyczne koszty dla całego społeczeństwa. Badanie Champion Health „The Workplace Health Report 2023” donosi, że niemal połowa zatrudnionych na świecie na skutek przewlekłego stresu mierzy się z problemami z koncentracją, a prawie co dziesiąty pracownik ma trudności z podejmowaniem decyzji. Zły stan zdrowia psychicznego negatywnie wpływa na produktywność nawet jednego na pięciu pracowników. Wielu z nich decyduje się na wzięcie zwolnienia lekarskiego. Instytut Gallupa w opublikowanym w sierpniu 2023 roku raporcie „Help employees improve well-being and performance” oszacował na 322 mld dol. koszt utraconych obrotów i produktywności na całym świecie z powodu wypalenia zawodowego.

Ciekawe dane publikuje także polski Zakład Ubezpieczeń Społecznych w raporcie „Absencja chorobowa – raport, 2023”. W zeszłym roku w Polsce wystawiono ponad 1,4 mln zwolnień lekarskich z powodu obniżonej kondycji psychicznej, co przekłada się na łącznie 26 mln dni nieobecności w pracy. Oznacza to, że częściej niż co dziesiąty dzień zwolnienia lekarskiego był spowodowany słabą kondycją psychiczną pracowników.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm uruchamia programy mental health, a problemy psychiczne stają się stałym elementem rozmów i działań w organizacjach. Duże korporacje decydują się na rozszerzenie oferty zdrowotnej o wsparcie psychologiczne. Są to zarówno spotkania online z terapeutą, jak i dostęp do webinarów wspierających redukcję stresu i mindfulness. Część pracodawców włączyła do strategii wellbeingowej konsultacje psychoterapeutyczne. Coraz więcej firm udostępnia również platformy, które oferują warsztaty i szkolenia, np. dotyczące wzmacniania odporności psychicznej i radzenia sobie ze stresem. Niektóre organizacje wprowadzają lekcje medytacji czy zajęcia jogi albo dodatkowe dni wolne, które można przeznaczyć np. na digital detox.

Uznaniem cieszą się również firmowe sieci społecznościowe oraz grupy wsparcia. Pracownicy mogą w nich dzielić się swoimi dylematami, dyskutować o trudnych sytuacjach czy zwyczajnie wspierać się wzajemnie. Zmiany obejmują też model pracy. Coraz częściej firmy oferują elastyczne godziny pracy, pracę zdalną albo hybrydową, dają zatrudnionym możliwość workation. Jak wynika z raportu „Talent Trends 2024”, jest to ważny aspekt dla prawie 70 proc. pracowników. Zmienia się również model benefitów. Dziś ponad 70 proc. pracowników za najbardziej pożądany benefit uważa możliwość pracy cztery dni w tygodniu przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia – wynika z raportu firmy rekrutacyjnej HRK. W dobie globalnej rywalizacji o talenty ten model dociera również do nas. Są pracodawcy, którzy testują czterodniowy tydzień pracy lub skrócili dzień pracy do sześciu godzin. Stosowane są także inne rozwiązania, np. co dwa tygodnie pracownicy mają dodatkowy wolny dzień na rozwój osobisty.

Gdy troska o dobrostan pracowników zaczyna być traktowana jako powszechna norma, a nie fanaberia, korzystają na tym wszyscy. Poczucie zaopiekowania wpływa na atmosferę w pracy i przekłada się na zwiększenie produktywności z 10 do 30 proc., a także na wzrost zaangażowania z 65 do 75 proc. – wynika z raportu CBRE Poland „Czy well- being się opłaca?”. Co więcej, firmy, które dbają o samopoczucie zatrudnianych osób, zazwyczaj cieszą się wyższym poziomem lojalności. Pracownicy są bardziej skłonni pozostać w organizacji na dłużej, co zmniejsza koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych osób. Troska o kondycję psychiczną zespołu wpływa także na pozytywny wizerunek firmy na rynku. Ma to znaczenie zarówno przy rekrutacji nowych pracowników, zawieraniu umów z kontrahentami, jak i przy podejmowaniu decyzji zakupowych przez konsumentów. Badania pokazują, że aż 80 proc. kandydatów, wybierając pracodawcę, jako decydujący czynnik podaje posiadanie przez niego strategii wellbeing. To oznacza jedno: tematu zdrowia psychicznego pracowników nie da się zamieść pod firmową wykładzinę.

Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank

Z raportu „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” Nest Banku wynika, że najbardziej charakterystyczną cechą współczesnych mikroprzedsiębiorców jest wysokie obciążenie pracą oraz brak work-life balance. Aż 96 proc. z nich cierpi na przeciążenie pracą, a 73 proc. z nich nie udaje się oddzielić pracy od życia prywatnego. To powoduje, że przedsiębiorcy niemal nie odpoczywają – brak im takiej przestrzeni, w której mogliby się zregenerować, naładować baterie i nabrać dystansu. 56 proc. z nich nie bierze urlopów dłuższych niż tydzień z obawy o sytuację w pracy, a co trzeci z nich jest zagrożony depresją. To ciągłe bycie w pracy przekłada się nie tylko na sprawne działanie właścicieli małych firm, ale też na ich relacje z bliskimi i współpracownikami. Dlatego tak istotne jest w dzisiejszym świecie znalezienie sposobu na zadbanie o swoją kondycję psychiczną i wygospodarowanie czas na regenerację. Bez wypoczętego szefa nawet najlepiej rokujący biznes może być zagrożony.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version