Rada Ministrów przyjęła 20 lutego projekt nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przygotowany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że „głównym celem zmiany jest przywrócenie zgodności z konstytucją przepisów” o KRS. Projekt zakłada wprowadzenie daleko idących zmian w zakresie sposobu wybierania członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz wideo
Bartosz Arłukowicz: Robert Kropiwnicki jest prawnikiem, chyba doktorem, więc nadaje się do KRS

Członków KRS mają wybierać sędziowie, a nie Sejm. „Chodzi o niezależność władzy sądowniczej”

Projekt ustawy zakłada, że 15 członków Krajowej Rady Sądownictwa, których do tej pory wskazywał Sejm, będą wybierali „wszyscy polscy sędziowie”. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że „dzięki takiemu rozwiązaniu KRS stanie się niezależna od władzy ustawodawczej”.

Rząd chce, by w KRS swoich przedstawicieli mieli sędziowie wszystkich szczebli. Kandydaci na członków KRS będą przechodzić procedurę wysłuchania publicznego. Weryfikacją zgłoszeń kandydatów zajmie się Państwowa Komisja Wyborcza.

Projekt zakłada ustanie działalności członków KRS wybranych „w niekonstytucyjnym trybie”

Zgodnie z nowelizacją członkowie KRS wybrani na podstawie przepisów uchwalonych przez Prawo i Sprawiedliwość przestaną pełnić swoje funkcje, gdy powołany zostanie nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.

„Z dniem ogłoszenia wyników wyborów przeprowadzonych w nowym trybie ustanie działalność w KRS sędziów, którzy zostali wybrani do KRS w niekonstytucyjnym trybie przez Sejm, na podstawie przepisów uchwalonych w grudniu 2017 r.” – przekazało Ministerstwo Sprawiedliwości. Projekt zakłada ponadto powołanie Rady Społecznej przy KRS, która ma zagwarantować „udział organizacji obywatelskich i zawodowych w tworzeniu strategii reform w sądownictwie”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version