Armia wzywa obywateli: Kwalifikacja wojskowa obejmie głównie młodych mężczyzn oraz kobiety kończące studia na kierunkach istotnych dla wojska. Podpułkownik Sylwester Kulik, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji Warszawa-Ochota przekazał, że wezwania dostają mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. – Ponownie do kwalifikacji przystępują osoby uznane w latach 2023-2024 za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Wzywane są także kobiety, które kończą studia na kierunkach medycznych, psychologicznych i weterynaryjnych – wyjaśnił.
Co trzeba ze sobą zabrać: Wezwany na kwalifikację wojskową musi zabrać ze sobą dowód osobisty oraz kilka innych dokumentów. – To dokumenty potwierdzające wykształcenie, w tym kwalifikacje językowe, dyplomy, prawo jazdy i dodatkowe uprawnienia, które dana osoba posiada. Należy zabrać ze sobą również dokumentację medyczną dotyczącą historii przebytych lub aktualnych chorób – powiedział ppłk. Kulik. W trakcie kwalifikacji wojskowej sprawdzana jest tożsamość wezwanego obywatela, a następnie odbywa się badanie psychologiczne i medyczne, mające ustalić zdolności do pełnienia służby wojskowej.
Ile potrwa i jaka jest kara za niestawiennictwo: Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku potrwa do końca kwietnia. Za niestawienie się na wezwanie grozi odpowiedzialność karna, w tym nawet 5 tys. zł grzywny lub przymusowe doprowadzenie przez policję. Kwalifikacja wojskowa to rutynowy, coroczny proces, którego celem jest określenie zdolności fizycznych i psychicznych obywateli do pełnienia służby. Wezwania są dostarczane pocztą, a sama kwalifikacja odbywa się w wyznaczonych punktach znajdujących się na terenie każdego powiatu.
Przeczytaj również: „Skandal w polskim wojsku. Porucznik o kulisach zgubienia min. Od razu chwycił za telefon”.
Źródło: IAR