Konkretna data i szczegóły papieskiej wizyty w Belgii nie są na chwilę obecną znane. Już teraz wywołuje ona jednak kontrowersje w kraju. Wszystko przez skandal związany z osobą biskupa Rogera Vangheluwe.

Skandal w belgijskim Kościele katolickim

Duchowny, który w 2010 roku przyznał, że skrzywdził i wykorzystał swojego nieletniego siostrzeńca, nie pełni obecnie żadnych oficjalnych funkcji w belgijskim Kościele katolickim. Po skandalu przeprowadził się do Francji. Wciąż jednak pozostaje biskupem, pomimo próśb m.in. ze strony premiera Alexandra De Croo o odebranie Vangheluwe tytułu. 

We wrześniu ubiegłego roku z takim samym apelem do papieża Franciszka zwrócił się biskup Antwerpii Johan Bonny. Wówczas Vangheluwe wystosował do Ojca Świętego list, którego treść pozostaje nieznana.

Wizyta papieża Franciszka w Belgii. Rząd postawił jeden warunek

Premier Belgii powtórzył w tym tygodniu swój apel przy okazji spotkania z papieskim wysłannikiem. Polityk poinformował o tym w swoich mediach społecznościowych. „Po raz kolejny nalegałem, aby Watykan pozbawił biskupa Rogera Vangheluwe tytułu” – napisał. Następnie zaznaczył, że „to ważny krok dla ofiar„. 

Rozmowa z nuncjuszem apostolskim dotyczyła m.in. planowanej wizyty Ojca Świętego w Belgii. Premier de Croo zaznaczył w jej trakcie, że odebranie zhańbionemu biskupowi tytułu jest konieczne, by zapewnić „sprawny przebieg” podróży.

Jak podkreśla dziennik „The Brussels Time”, potencjalna pielgrzymka papieża Franciszka wywołuje w kraju mieszane uczucia z powodu postawy Stolicy Apostolskiej wobec skandalu z udziałem biskupa Vangheluwe. We wrześniu sojuszniczka premiera de Croo z partii Open VLD Gwendolyn Rutten oświadczyła nawet, że wizyta papieża w Belgii „nie jest pożądana”, dopóki Rzym będzie milczał i nie będzie aktywnie sankcjonował sprawców i ukrywających nadużycia w belgijskim kościele”. „Zrób coś albo trzymaj się z daleka, to musi być jednolite przesłanie” – dodała.

Źródło: „The Brussels Time”

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version