Schudła ponad 70 kg i pokazała swój brzuch: „Ozempic to zrobił”. Tak 35-letnia gwiazda TikToka zaczyna swoją opowieść o tym, jak schudniecie, zmieniło jej życie.

Amy Kane, która w swoim najcięższym okresie ważyła 136 kg wzbudziła emocjonalną dyskusję na TikToku. Stało się to po tym, gdy w trakcie nagrywania jednego z filmików pokazała swój brzuch. — Czy możesz uwierzyć, że Ozempic to zrobił? Możesz, ponieważ Ozempic pomógł mi schudnąć 72 kg — mówi influencerka.

Wideo zawiera zrzut ekranu z czyimś komentarzem, który brzmi: — Dlaczego wszyscy na Ozempicu zawsze kończą, wyglądając jak worek ze skórą? Brak definicji mięśni, tylko skóra.

Amy podkreśla, że to nie lek powoduje, że skóra jest obwisła i przyznaje, że krytyka dotknęła ją dwukrotnie — najpierw, gdy była otyła, a teraz za to, że schudła.

Według University of Chicago Medicine, leki takie jak Ozempic, Wegovy, Zepbound i Mounjaro istnieją od lat, ale ostatnio trafiły do zbiorowej wyobraźni ze względu na ich rosnącą popularność jako środków odchudzających. Leki te należą do klasy znanej jako agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1RA), które naśladują hormon (GLP-1) w organizmie. Pomaga on kontrolować poziom insuliny i glukozy we krwi, jednocześnie wzmacniając uczucie sytości.

Według ośrodka Gallup, 6 proc. dorosłych Amerykanów, czyli 15,5 mln osób, stosowało lub stosuje iniekcyjne leki przeciwcukrzycowe, a 3 proc. stosuje je specjalnie w celu utraty wagi.

Kane mówi o tym, że po utracie wagi czuje się zdrowsza — ma lepsze wyniki badań, ale też lubi swoje ciało, mimo obwisłej skóry. Podkreśla, że jej metamorfoza była ekstremalna — schudła z rozmiaru 24 do 4.

Jej oświadczenie zostało poparte przez konsultanta, chirurga plastycznego Hazima Sadideena, który pracuje w Cadogan Clinic w Londynie.

— W przypadku osób, które tracą 50 kg lub więcej, prawdopodobieństwo nadmiaru skóry jest niezwykle wysokie i nie jest związane z konkretną metodą odchudzania — powiedział.

Dr Samuel Lin, certyfikowany chirurg plastyczny i profesor nadzwyczajny chirurgii w Harvard Medical School, również rozmawiał z „Newsweekiem” o fizycznych i psychologicznych konsekwencjach radykalnego odchudzania.

Podczas gdy zagrożenia dla zdrowia związane z otyłością znacznie przewyższają problemy związane z wiotkością skóry, wpływ nadmiaru skóry pozostaje znaczący. Fizycznie, luźne fałdy skóry mogą prowadzić do podrażnień mechanicznych i stanów zapalnych wynikających z nadmiaru gromadzenia się wilgoci w fałdach skórnych, uszkodzenia skóry i owrzodzenia.

— Bakterie i grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku fałdów skórnych, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji i innych powikłań skórnych. Pojawiają się również obawy związane z konkretnym miejscem — nadmiar skóry w okolicy brzucha przyczynia się do nietrzymania moczu i dysfunkcji seksualnych. Może to przeszkadzać w codziennych czynnościach — dodał lekarz.

Kane cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS) i insulinooporność. Objawy obydwu schorzeń związane są ze zwiększonym łaknieniem i poczuciem głodu.

— Utrata wagi zawsze była dla mnie ogromnym wyzwaniem — powiedziała „Newsweekowi”. — W efekcie doświadczałam zaburzeń odżywiania i miałam niezdrową relację z jedzeniem. Zmagałam się z depresją poporodową i ostatecznie zrezygnowałam z prób odchudzania. Jadłam to, co sprawiało mi przyjemność, a nie to, co pomagało odżywiać moje ciało — wyznała Kane.

Dziś kobieta je z umiarem, koncentrując się na białku i nawodnieniu. Nie ogranicza się, ani nie eliminuje grup żywności, ale odżywia się świadomie.

— Jestem bardzo dumna z siebie i z tego, jak ciężko pracowałam. Nadal pracuję nad zaakceptowaniem mojego nowego ciała, ale ogólnie rzecz biorąc, czuję się o wiele bardziej komfortowo we własnej skórze — dodała.

W przyszłości planuje poddać się plastyce brzucha, zabiegowi usunięcia nadmiaru tłuszczu i skóry, oraz korekty napięcia mięśni brzucha.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version