Komisja ds. badania rosyjskich i białoruskich wpływów staje się faktem. Na jej czele stanie szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk, a w skład wejdzie od 9 do 13 osób rekomendowanych przez szefów resortów spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, spraw zagranicznych, cyfryzacji, kultury i dziedzictwa narodowego oraz aktywów państwowych.
– Mam nadzieję, że do końca roku większość tych spraw, które bulwersowały opinię publiczną w ostatnich latach i związane były z czasami tajemniczymi wręcz okolicznościami, znajdzie swój opis, niekoniecznie wyjaśnienie, bo to nie jest komisja śledcza – zapowiedział premier Donald Tusk.
Komisja za zamkniętymi drzwiami
W przeciwieństwie do komisji, która została utworzona w ubiegłym roku przez Prawo i Sprawiedliwość, a którą przeciwnicy nazywali „lex Tusk” ze względu na jej możliwe wymierzenie w ówczesnego lidera opozycji, nowa komisja nie będzie komisją sejmową, a rządową.
Obrady komisji mają odbywać się za zamkniętymi drzwiami. – Nie będą to medialne przesłuchania, nie będzie mediów w czasie prac tej komisji, natomiast będziemy systematycznie informować o efektach pracy komisji. Latem będziemy mieli pierwszy raport cząstkowy – mówił premier.
Polacy wskazali najbardziej prorosyjską partię
W związku z planowanym rozpoczęciem prac komisji ds. badania rosyjskich i białoruskich wpływów, „Rzeczpospolita” postanowiła zlecić badanie, która partia zdaniem Polaków prowadzi politykę najbardziej korzystną z punktu widzenia Rosji. Sondaż przeprowadziło SW Research.
Przy tak zadanym pytaniu na pierwszym miejscu pojawiło się Prawo i Sprawiedliwość, które najbardziej prorosyjską politykę prowadzi zdaniem 23,1 proc. Polaków. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej, którą o prowadzenie takiej polityki obwiniło 18 proc. badanych.
Dalej kolejno znalazły się: Konfederacja z wynikiem 10,4 proc. wskazań, Lewica z wynikiem 5,5 proc., Polska 2050 z wynikiem 4,1 proc. i Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 1 proc. Inne ugrupowanie wskazało 0,6 proc. badanych. Według 10 proc. badanych nie ma w Polsce takiej partii, a aż 27,3 proc. osób biorących udział w badaniu nie było w stanie wyrazić zdania.