Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że premier Donald Tusk – po uwzględnieniu wniosków wojewodów oraz opinii Komendy Głównej PSP i MSWiA – podjął decyzję o rozszerzeniu terenów objętych rozporządzeniem o stanie klęski żywiołowej.

Stan nadzwyczajny będzie obowiązywał teraz na Dolnym Śląsku w powiatach: lubański, dzierżoniowski i świdnicki; oraz na Opolszczyźnie w powiatach: krapkowicki, opolski, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski

„W ciągu najbliższych godzin rozporządzenie będzie znowelizowane” – podkreślił resort w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Powódź. Stan klęski żywiołowej rozszerzony o kolejne powiaty na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie

Rozporządzenie wydano w niedzielę w związku z dramatyczną sytuacją powodziową w zachodnio-południowej części Polski, która dotknęła szczególnie Dolny Śląsk i Opolszczyznę.

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak przekazał w niedzielę, że decyzja rządu usprawni wszelkiego rodzaju działania, szczególnie przy usuwaniu skutków powodzi. Szef resortu ocenił również, że rozporządzenie przyśpieszy również dostarczanie pomocy materialnej potrzebującym.

Stan klęski żywiołowej jest jednym ze stanów nadzwyczajnych. Wprowadza go Rada Ministrów na wniosek wojewody lub z własnej inicjatywy, jeśli sytuacja w kraju tego wymaga. 

Wprowadza się go na okres nie dłuższy niż 30 dni, a jeśli konieczne jest wydłużenie, to decyduje o tym Sejm. Celem rozporządzenie jest zapobieganie skutkom katastrof naturalnych, jeżeli siły i środki państwa są niewystarczające. Uprawnienia władz się zwiększają, natomiast prawa obywateli zmniejszają.

Stan klęski żywiołowej. Trzeci taki przypadek w historii Polski

Stan klęski żywiołowej wprowadzony po powodziach, które opanowały południe Polski, będzie trzecim stanem nadzwyczajnym po 1945 roku. Wcześniej zdecydowano się na to 13 grudnia 1981 roku, kiedy ogłoszono stan wojenny i 2 września 2021 roku, kiedy wprowadzono stan wyjątkowy przy granicy polsko białoruskiej.

Stan nadzwyczajny nie był wprowadzony w czasie powodzi tysiąclecia w 1997 roku.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version