We wtorek Trybunał Konstytucyjny zajął się oceną konstytucyjności przepisów umożliwiających likwidację i rozwiązanie spółek publicznej radiofonii i telewizji. Decyzje w tej sprawie, powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych, a później zapisów prawnych o wprowadzaniu spółek w stan likwidacji, w grudniu podjął minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. 

Prezes Julia Przyłębska na początku rozprawy we wtorek powiadomiła, że TK we wtorek oddalił wniosek o wyłączenie ze sprawy sędziego Jarosława Wyrembaka. Jak uzasadniła, nie ma żadnych podstaw prawnych do kwestionowania statusu żadnego sędziego, zasiadającego w polskim Sądzie Konstytucyjnym. 

Następnie głos zabrał wnioskodawca Krzysztof Szczucki, który uzupełnił wniosek o zbadane przepisów wskazanych w pierwotnym wniosku o wzorce kontroli w zgodzie z Konstytucją. – Likwidacja, jak i odwołanie zarządu Rad Nadzorczych stanowi pogwałcenie obowiązującego porządku prawnego – mówił.

Do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez TK obowiązywało postanowienie zabezpieczające zakazujące likwidacji i rozwiązania spółek mediów publicznych. 

Zmiany w TVP i PAP. Nowe Rady Nadzorcze i weto prezydenta

W grudniu Sejm przyjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych. Następnego dnia minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze, a na ich miejsce powołał nowe Rady Nadzorcze. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version