Do incydentu wokół spornej Rafy Scarborough doszło w środę. Stosowny komunikat w sprawie wydała chińska straż przybrzeżna.
Czytamy w nim, że filipiński statek „zignorował” pojawiające się ostrzeżenia oraz „umyślnie staranował” jedną z chińskich jednostek na Morzu Południowochińskim. Pekin podkreślił, że doszło do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa jego ludzi.
Wroga jednostka „obróciła się pod dużym kątem i cofnęła, celowo zderzając się” – tłumaczyli Chińczycy.
Rafa Scarborough. Groźny incydent, Pekin reaguje
Przedstawiciele Państwa Środka wezwali w oświadczeniu, aby Filipińczycy zaprzestali „naruszeń, prowokacji i propagandy”.
Manila nie pozostała dłużna, oskarżając Chiny o zaatakowanie rządowego statku podczas rutynowego patrolu morskiego. Miało dojść do „ostrzału” z armatek wodnych oraz kolizji. Nieprzyjacielski statek „otarł się bokiem” o filipińską jednostkę.
Chińczycy wskazywali, że statek, który pojawił się wokół Rafy Scarborough, znajdował się na ich terytorium, wobec czego strona chińska „sprawowała nad nim kontrolę”. Padły też słowa o „składaniu fałszywych oskarżeń” przez Filipińczyków. „Celowo zniekształcili prawdę i złożyli fałszywe oskarżenia, próbując wprowadzić w błąd opinię międzynarodową” – zaznaczono.
Jak informuje Ośrodek Studiów Wschodnich, Pekin oficjalnie rości sobie prawo do tzw. linii dziewięciu kresek od 1947 roku. „Linia wydziela wokół morza (Południowochińskiego – red.) region, do którego Chiny miały zgłaszać nieokreślone dokładnie żądania terytorialne” – czytamy.
Chiny kontra Filipiny. Spór na Morzu Południowochińskim
Morze Południowochińskie jest areną zmagań Filip z Chinami. Obie strony przerzucają się oskarżeniami o niebezpieczne manewry i kolizje w okolicach Drugiej Ławicy Thomasa, która znajduje się w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin. Atol, który stanowi przedmiot sporu terytorialnego pomiędzy Manilą a Pekinem, nazywany jest przez Filipiny Ayungin, a przez Chiny – Ren’ai.
W 1999 roku Filipiny celowo osadziły tam na mieliźnie okręt wojenny Sierra Madre z czasów II wojny światowej w odpowiedzi na chińskie ekspansywne działania na pobliskiej rafie Mischief. Na pokładzie tej jednostki znajduje się garnizon filipińskiej piechoty. Władze w Manili regularnie wysyłają transport z zaopatrzeniem dla żołnierzy, który chińskie jednostki – według Filipin – celowo blokują.
W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił roszczenia terytorialne Chin wobec Filipin. Rząd w Pekinie, zgłaszający prawo do praktycznie całego obszaru Morza Południowochińskiego, zignorował orzeczenie.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!