Andrzej Duda i Donald Tusk spotkali się 15 stycznia w Pałacu Prezydenckim. Światowe media zwróciły uwagę, że do rozmowy doszło tuż po zaostrzeniu sporu między rządem a prezydentem. Zdaniem zagranicznych obserwatorów dalsza eskalacja konfliktu politycznego w Polsce może mieć poważne konsekwencje dla naszego kraju.

Zobacz wideo
Tusk przypomniał, jak PiS wprowadzał swoje zmiany w TVP. „Działania niekonstytucyjne”

Media komentują spotkanie Tuska i Dudy. „Nie dali sygnałów, że są gotowi, aby się wycofać”

Portal Politico stwierdził, że „wojna polityczna w Polsce przybiera na sile”. Podkreślono przy tym, że „ani premier Donald Tusk, ani prezydent Andrzej Duda nie dali żadnych sygnałów, że są gotowi, aby wycofać się z konfliktu politycznego między nimi”. Agencja Reutera przekazała, że „różnice między nowym rządem a głową państwa przerodziły się w otwarty konflikt w burzliwych pierwszych tygodniach kohabitacji”.

Zagraniczni dziennikarze zauważyli, że spór zaostrzył się po decyzji ministra sprawiedliwości Adama Bodnara z 12 stycznia, gdy pozostawił on w stanie spoczynku prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, a p.o. prokuratora krajowego uczynił Jacka Bilewicza. Wspomnieli również, że istotne znaczenie w kontekście konfliktu w Polsce ma walka o kontrolę nad mediami publicznymi.

Andrzej Duda i Donald Tusk toczą spór, który „grozi skierowaniem instytucji przeciwko sobie”

Zdaniem „Financial Times” spór prezydenta z premierem „grozi wykolejeniem prounijnej agendy Tuska i skierowaniem instytucji państwowych przeciwko sobie” oraz powstaniem „dwuwładzy”. Dziennik przytoczył opinię inwestora i felietonisty Pawła Konzala, który zauważył, że przechodzenie od jednego kryzysu do drugiego stwarza niebezpieczeństwo doprowadzenia do głębokiego podziału skutkującego utworzeniem „podwójnego państwa”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version