Mówi się, że ruch to zdrowie. Według artykułu, który pojawił się w czasopiśmie Brain Research, regularne ćwiczenia aerobowe były powiązane ze zmniejszeniem ryzyka jej rozwoju.

Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że regularne wykonywanie tego typu ćwiczeń prowadziło do redukcji m.in. występujących w ich mózgach blaszek amyloidowych, które są uznawane za związane z występowaniem Alzheimera.

— Choroba Alzheimera to postępująca choroba neurodegeneracyjna, na którą nie ma lekarstwa. Dotyka ona miliony ludzi na całym świecie — powiedział w oświadczeniu Augusto Coppi, współautor badania i starszy wykładowca anatomii weterynaryjnej na Uniwersytecie w Bristolu.

— Wiedzieliśmy już, że ćwiczenia fizyczne zmniejszają spadek funkcji poznawczych, ale mechanizmy komórkowe stojące za ich neuroprotekcyjnym działaniem pozostawały nieuchwytne — aż do teraz — kontynuował — Badania te podkreślają potencjał ćwiczeń aerobowych jako strategia zapobiegania chorobie Alzheimera.

Ćwiczenia aerobowe, znane również jako cardio, to rodzaje aktywności fizycznej, która zwiększa tętno i oddech, jednocześnie angażując duże grupy mięśni przez dłuższy czas. Przykłady takich ćwiczeń obejmują chodzenie, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie, taniec i sporty zespołowe.

W artykule naukowcy opisują, w jaki sposób zbadali wpływ ćwiczeń aerobowych na rozwój blaszek amyloidowych i splątków tau w regionie mózgu zwanym hipokampem, a także na gromadzenie się żelaza w komórkach wytwarzających mielinę, znanych jako oligodendrocyty.

Choroba Alzheimera wpływa przede wszystkim na pamięć, myślenie i zachowanie. Obecnie nie ma na nią lekarstwa. Objawy wczesnego stadium choroby obejmują utratę pamięci, mylenie przedmiotów, dezorientację i zaburzenia osądu, podczas gdy późne stadium może obejmować poważne pogorszenie funkcji poznawczych, aż do niemożności rozpoznania znajomych twarzy, a także problemy motoryczne, które mogą utrudniać chodzenie, a nawet siedzenie.

Cechą charakterystyczną choroby Alzheimera jest nieprawidłowe gromadzenie się białek — takich jak blaszki amyloidowe i splątki tau — w mózgu, co zakłóca jego normalne funkcjonowanie.

Blaszki amyloidowe gromadzą się między neuronami, zakłócając komunikację i prowadząc do utraty pamięci oraz pogorszenia funkcji poznawczych, podczas gdy splątki tau gromadzą się wewnątrz neuronów, zakłócając normalne funkcjonowanie i prowadząc do ich śmierci.

Nagromadzenie żelaza w komórkach produkujących mielinę, zwanych oligodendrocytami, jest również markerem choroby Alzheimera. Nadmiar żelaza może powodować stres oksydacyjny co wpływa na produkcję mieliny — warstwy izolacyjnej pokrywającej zewnętrzną część komórek nerwowych — a następnie zakłóca komunikację neuronową.

— Nadmiar żelaza w oligodendrocytach powoduje ferroptozę (rodzaj śmierci komórkowej) w starzejących się mózgach — można przeczytać w badaniu.

Naukowcy odkryli, że zwiększony poziom ćwiczeń aerobowych u starzejących się szczurów zmniejszył występowanie tych markerów, wskazując na wolniejszy początek choroby Alzheimera.

Wyniki badań wykazały, że w mózgach szczurów, które regularnie ćwiczyły, nastąpiła 63-procentowa redukcja splątków tau, 76-procentowy spadek blaszek amyloidowych i 58-procentowy spadek akumulacji żelaza w porównaniu z tymi, które nie ćwiczyły.

— Aktywność fizyczna została zbadana jako narzędzie zapobiegawcze w celu pokonania głównych biologicznych cech choroby Alzheimera: patologicznych blaszek białka amyloidowego, splątków tau, degeneracji mieliny i złogów żelaza w mózgu — napisali naukowcy w artykule.

— Nasze wyniki wskazują, że nadmiar żelaza w oligodendrocytach jest czynnikiem indukującym ferroptozę; ćwiczenia fizyczne zmniejszają stan zapalny (przewlekły stan zapalny o niskim stopniu nasilenia) i poprawiają stosunek objętości aksonu do mieliny a tau, amyloid, żelazo i komórki formacji hipokampa wykazują statystyczne korelacje — powiedzieli.

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się sprawdzić, czy odkrycia te przenoszą się również na ludzi.

— Nasze dane sugerują korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych przy zapobieganiu chorobie Alzheimera — stwierdzili.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version