Wybierając materiały do budowy domu, warto zwrócić uwagę, czy są one przyjazne dla środowiska. Na rynku jest ich coraz więcej.

Powodzie, pożary, susze – dramatyczne skutki zmian klimatu odczuwamy wszyscy. Niestety, wszyscy się do nich przyczyniamy. Również branża budowlana, ponieważ budynki odpowiadają za ponad 40 proc. światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery – wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

W Polsce dom jednorodzinny o niskim standardzie energetycznym emituje rocznie średnio 6-8 ton C02. To „zasługa” m.in. materiałów użytych do budowy. Czym kierują się konsumenci w Polsce wybierając materiały budowlane? Najważniejsza jest trwałość produktów i cena, choć nie zawsze to, co najtańsze, stanowi oszczędność w długiej perspektywie. Dopiero na kolejnym miejscu są ekologia i wpływ produkcji na środowisko (52 proc.) – wynika z raportu „Barometr zdrowych domów” 2021.

Tymczasem na rynku pojawia się coraz więcej produktów i technologii przyjaznych środowisku, ponieważ także branża budowlana zobowiązana jest dyrektywą unijną do dekarbonizacji. Oznacza to, że producenci powinni oferować materiały ograniczające wpływ na przyrodę, ale także produkować je tak, by nie szkodzić planecie.

Do materiałów budowlanych o największym śladzie węglowym należy cement. Ale można już kupić cement, którego ślad węglowy jest o 30-50 proc. niższy niż najbardziej popularnego cementu używanego powszechnie w Polsce.

Inwestorzy mają też do dyspozycji niskoemisyjne pustaki ceramiczne. Są tańsze niż jego „zwykłe” odpowiedniki, ponieważ wyższe koszty na etapie wznoszenia budynku oznaczają oszczędności w trakcie jego eksploatacji. Dodatkowo, ceramika ma doskonałe właściwości termiczne. Poza tym jest trwała, nadaje się do recyklingu, a jej parametry nie ulegają zmianie mimo upływu lat, co ogranicza konieczność remontów wiążących się z dodatkową emisją CO2. Wykorzystanie materiałów o dużej żywotności to jeden ze sposobów minimalizowania obciążeń dla środowiska, o naszym portfelu nie wspominając.

Agnieszka Rakowska

Mirosław Rzeszutko, Head of Product Management w firmie Wienerberger

Ekologia często postrzegana jest jako luksus, który nie idzie w parze z przystępną ceną. Jednak nie zawsze tak jest a dodatkowo warto spojrzeć na nią jak na inwestycję w przyszłość. Pustak Klima+, który wyróżnia się o 20 proc. niższą emisją CO2 w procesie produkcji w stosunku do standardowych wyrobów, jest tańszy niż jego „zwykły” odpowiednik. Inwestycja w taki produkt na etapie wznoszenia budynku oznacza oszczędności w trakcie jego eksploatacji.

Od tego, jakie materiały wykorzystamy do budowy ścian domu, zależy nie tylko zdrowie przyszłych użytkowników budynku, ale również trwałość, parametry cieplne, wytrzymałościowe czy akustyczne obiektu. Budując dom, musimy zdać sobie sprawę, że okna czy drzwi możemy wymienić, natomiast zmiana ścian nośnych nie jest możliwa bez naruszenia elementów konstrukcyjnych domu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version