Krajowy Plan Odbudowy miał zostać odblokowany po rozwianiu wątpliwości związanych między innymi z funkcjonowaniem niezależności polskiego wymiaru sprawiedliwości. Nowy rząd zapowiedział działania w tej sprawie, a premier Donald Tusk złożył pierwszy wniosek o wypłatę środków z KPO w połowie grudnia ubiegłego roku. Pieniądze nadal nie wpłynęły, ale media informują, że wkrótce może się to zmienić.

Zobacz wideo
Kiedy lista osób inwigilowanych Pegasusem? – Donald Tusk odpowiada

Pieniądze z KPO dla Polski. Kiedy Komisja Europejska podejmie decyzję?

Według nieoficjalnych informacji RMF24 decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wypłacenia pierwszej transzy KPO zapadnie 29 lutego. Polska może otrzymać ponad sześć miliardów euro z przewidzianych 59,82 mld euro już na początku kwietnia. Korespondentka stacji w Brukseli ustaliła, że w piątek do kraju przyjedzie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, która być może odniesie się do sprawy.

Polska domaga się zakończenia procedury. „Ustawy muszą być przyjęte przez nasz parlament”

We wtorek 20 lutego w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów do spraw europejskich, w trakcie którego Polska miała domagać się zakończenia procedury z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Aby to się stało, trzeba spełnić konkretne warunki. – Te projekty ustaw, które muszą być przyjęte przez nasz parlament, dotyczą statusu Krajowej Rady Sądownictwa, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, także statusu sądów powszechnych, rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i Prokuratury Generalnej – wskazał Adam Bodnar. 

Procedura z art. 7 w grudniu została wszczęta wobec Polski przez Komisję Europejską w 2017 roku. Jest ona stosowana wobec państw, które naruszają podstawowe zasady UE. Wśród nich znajduje się między innymi kwestia poszanowania praworządności, która zaczęła budzić wątpliwości wskutek wprowadzenia przez PiS zmian w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version