Obierki z warzyw i owoców, biologiczne odpady ogrodowe nagromadzone po zimie, świeżo skoszona trawa, zerwane chwasty czy rozdrobnione gałęzie – wszystkie te pozornie niepotrzebne odpadki możemy wykorzystać do produkcji domowego kompostu. Początek wiosny to dobry moment na montaż kompostownika w domowym ogrodzie lub w kuchni, który pozwala przekształcić je w naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze dla gleby. Większość dostępnych na rynku zbiorników posiada specjalne otwory wentylacyjne zapewniające odpowiednie warunki dla kompostu, a także wytrzymałą budowę odporną na warunki atmosferyczne, a różnią się głównie pojemnością. Ile kosztują i jaki domowy kompostownik wybrać?

W tekście i na zdjęciach umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Widget Moneteasy

Czy kompostownik może stanowić stylową ozdobę do ogrodu? Keter Deco Composter wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego imitującego naturalne drewno, a całość przypomina zamkniętą skrzynię z niewielkim oknem do wybierania zawartości. Dzięki specjalnym otworom zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, a na górze znajdziemy jeszcze dużą, otwieraną pokrywę, która daje swobodny dostęp do wnętrza kompostownika. Pojemność zbiornika wynosi zaś 340 litrów.

Widget Moneteasy

Ekobat Termo-700 może i nie prezentuje się tak gustownie jak poprzednik, ale za to cechuje się dużą pojemnością 720 litrów oraz odporny jest na warunki atmosferyczne i silne mrozy, przez co może stać w ogrodzie przez cały rok. Dzięki szczelnie zamykanej pokrywie nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, posiada też szczeliny wentylujące oraz praktyczne otwory do wybierania gotowego kompostu. Całość wykonano z polipropylenu.

Widget Moneteasy

Niedrogi, a dzięki systemowi Just Clic&Go dodatkowo bardzo prosty w montażu kompostownik o pojemności 320 litrów. Precyzyjne łączenia zapewniają szczelność zbiornika, specjalne otwory wentylacyjne odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz kompostownika, duża, zamykana pokrywa ułatwi dodawanie do środka odpadków biologicznych, a niewielki otwór na spodzie wybieranie gotowego materiału. Całość wykonano z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu, a obudowa kompostownika jest dodatkowo odporna na działanie promieniu UV oraz warunków atmosferycznych.

Widget Moneteasy

Propozycja do nieco większych ogrodów – zestaw składający się z trzech modułów o łącznej pojemności aż 1200 litrów. Kompostownik posiada trzykomorową, nieprzedzieloną konstrukcję, sześć otworów do wygodnego wybierania nawozu oraz zamykaną pokrywę. Wykonano go z polipropylenu wzmocnionego metalowymi, nierdzewnymi trzpieniami zawiasów, a do tego cechuje się nowoczesnym, estetycznym designem. Wymiary całości wynoszą zaś 198 x 82,6 x 72 cm.

Widget Moneteasy

Juwel AeroQuick 77 to wysokiej klasy kompostownik ogrodowy o solidnej, stożkowej konstrukcji wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu, odpornych dodatkowo na promienie UV. Duże klapy znacznie ułatwią napełnianie oraz opróżnianie zbiornika, zielony kolor pozwoli wkomponować go w ogrodową roślinność, a pojemność na poziomie 290 litrów powinna być optymalna dla małych oraz średniej wielkości ogrodów. Całość mierzy 80 cm wysokości, 72 cm szerokości oraz 72 cm głębokości.

Widget Moneteasy

Ten model również dostaniemy w praktycznym, zielonym kolorze, jego pojemność jest już jednak znacznie większa (900 litrów), przez co dobrze sprawdzi się na większych powierzchniach. Na górze kompostownika znajdziemy duży, zamykany otwór z uchwytem do wsypywania resztek organicznych, na dole zaś specjalne okno do łatwego wyciągania kompostu. Zbiornik sprawdzi się do kompostowania odpadów ogrodowych oraz resztek kuchennych, odporny jest na działanie warunków atmosferycznych i bardzo prosty w montażu. Dodatkowym plusem są jego kompaktowe rozmiary – mimo dużej pojemności, mierzy bowiem 128 x 101 x 101 cm.

Widget Moneteasy

Jak sama nazwa wskazuje, kompostownik w rozmiarze XL. Ekobat Termo XL-1400 oferuje jedną z największych pojemności na rynku, aż 1380 litrów, a jego ośmiokątna budowa oraz grube ściany zapewniają kompostowi bardzo dobre warunki przechowywania. Na górze znajdziemy dużą, otwieraną pokrywę, na spodzie zbiornika niewielkie otwory do wybierania materiału, w ścianach dodatkowo umieszczono otwory wentylacyjne. Całość cechuje się solidną i dosyć ciężką budową, a wykonana jest z polietylenu.

Widget Moneteasy

Na koniec kompaktowy i gustowny kompostownik kuchenny, do zbierania biologicznych odpadków z gotowania. W ten sposób możemy otrzymać np. nierozcieńczony płyn fermentacyjny do wykorzystania w domu i w ogrodzie. Zbiornik liczy 9,6 litra pojemności, nie tylko prezentuje się stylowo, ale też szczelnie zatrzymuje nieprzyjemne zapachy, więc możemy z powodzeniem trzymać go w kuchni. W zestawie znajdziemy jeszcze worek z otrębami EM, w których bytują mikroorganizmy odpowiedzialne za skuteczny proces fermentacji – wystarczy zmieszać je w odpowiednich proporcjach z odpadkami.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version