Woda alkaliczna to napój, który wprawia w zachwyt wszelakich speców od wellnesu i anti-agingu. Ale czy faktycznie różni się ona od zwyczajnej wody?

Niektórzy twierdzą, że woda alkaliczna detoksykuje organizm oraz pomaga w trawieniu. Ma również nawadniać lepiej niż zwykła woda. Do jej super właściwości zalicza się też przyspieszanie utraty wagi, zmniejszenie stanów zapalnych, zmniejszenie refluksu żołądkowego. Ma też mieć pozytywnie działać na wzdęcia, równoważyć hormony i poprawiać poziom energii.

I tak Tiktokerka znana jako Giannagfit pije ciepłą wodę alkaliczną z samego rana. Do szklanki wody dodaje elektrolity, różową sól himalajską, sok z cytryny i ocet jabłkowy. Twierdzi, że mikstura pomogła w nawodnieniu, przywróceniu równowagi płynów, trawieniu i uwolnieniu toksyn.

Zazwyczaj influencerzy piją butelkowaną wodę alkaliczną lub robią ją samodzielnie, dodając do ciepłej wody kombinację soli, sody oczyszczonej, cytryny i limonki — ale dietetyczka Christine Byrne, właścicielka Ruby Oak Nutrition w Raleigh w Północnej Karolinie, powiedziała Newsweekowi, że równie dobrze możemy pić zwyczajną wodę.

— Podczas gdy większość wody z kranu ma pH około 7,5, alkaliczna woda butelkowana ma wyższe, bardziej zasadowe pH wynoszące od ośmiu do dziewięciu — powiedziała Byrne. —Uważa się, że wyższe pH wody podniesie pH płynów ustrojowych podczas jej picia — ale to nie zostało udowodnione. Jednak dodanie cytryny lub limonki, lub octu jabłkowego do wody nie czyni jej bardziej alkaliczną, powiedziała ekspertka.

— Dodatki te działają dokładnie odwrotnie i sprawiają, że woda staje się bardziej kwaśna — powiedziała Byrne. — Zarówno ocet jabłkowego, jak i cytryna obniży pH wody.

Sól może sprawić, że woda będzie bardziej alkaliczna, powiedziała Byrne, ale prawdopodobnie nie na tyle, by miało to jakikolwiek wpływ na zdrowie.

— Jeśli chodzi o dodawanie soli do wody, zależy to od jej rodzaju — powiedziała. — Zwykła jodowana sól kuchenna jest neutralna, co oznacza, że nie zmienia pH wody. Sól morska jest lekko zasadowa, a woda morska ma pH około 8,1. Ponieważ prawdopodobnie nie dodajemy wystarczającej ilości soli do szklanki, aby smakowała jak woda morska, mało prawdopodobne jest, byśmy zmienili jej pH.

— Woda alkaliczna jest dość słabą zasadą, a żołądek wytwarza silny kwas, więc nie będzie miała ona dużego wpływu na ogólne pH. Niektóre wstępne badania wykazały, że woda alkaliczna może pomóc w refluksie żołądkowym, ale nie są one jednoznaczne — powiedziała ekspertka.

Bardziej skuteczne w walce z refluksem żołądkowym może być ograniczenie w diecie produktów powodujących stany zapalne, takich jak cukier, alkohol i żywność wysokoprzetworzona lub picie herbaty miętowej po jedzeniu.

Należy jednak pamiętać, że neutralizacja kwasu żołądkowego niekoniecznie jest celem, do którego powinniśmy dążyć. Niski poziom kwasu żołądkowego może zakłócać trawienie, prowadząc do fermentacji żywności w żołądku i jelitach oraz objawów takich jak wzdęcia, gazy i biegunka. Jak na ironię, picie wody z octem jabłkowym jest stosowane jako lekarstwo na zwiększenie kwasowości w żołądku.

Jeśli chodzi o niektóre inne twierdzenia — takie jak detoksykacyjna właściwość wody alkalicznej, równoważenie hormonów, właściwości przeciwzapalne i dodatkowe nawodnienie — Byrne jest ostrożna.

— Za każdym razem, gdy słyszę stwierdzenia takie jak to o „równoważeniu hormonów” lub „usuwaniu toksyn”, jestem bardzo sceptyczna — powiedziała. — Są to naprawdę niejasne terminy, które brzmią dobrze, ale często nie mają większego poparcia w nauce.

Byrne wyjaśniła, że hormony podlegają ciągłym wahaniom. Jeśli chodzi o twierdzenia dotyczące detoksykacji, Byrne uważa, że są one „niesprawdzone i mało prawdopodobne”.

Wyjaśniła, że picie wody alkalicznej lub cytrynowej nie jest szkodliwe, ale prawdopodobnie nie przynosi też żadnych realnych korzyści.

— Jeśli chcesz pić wodę alkaliczną, to w porządku! Pamiętaj tylko, że prawdopodobnie nie jest ona ani lepsza, ani gorsza od zwykłej wody i zazwyczaj jest droższa — powiedziała Byrne.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version