O godzinie 19 w Sejmie odbyło się głosowanie nad projektem ustawy w której zawarto m.in. możliwość czasowego ograniczenia prawa azylowego. Za jego przyjęciem zagłosowało łącznie 386 posłów. 169 z PiS, 138 z Koalicji Obywatelskiej, 29 – Polski 2050, 30 – PSL, 15 – Konfederacji, 4 – Republikanów i 1 poseł niezależny.

Przeciwni zmianom byli przedstawiciele Lewicy i Partii Razem, a także pojedynczy posłowie z PiS i KO. Łącznie było to 38 parlamentarzystów.

– Trwa wojna hybrydowa, w której jest Polska. Imigranci są używani jako narzędzie przez Władimira Putina. Obrona nie wyklucza jednak człowieczeństwa – tłumaczył Piotr Strach, poseł Polski 2050 przed głosowaniem.

– Konstytucja nakazuje doprowadzić wojsko polskie do tego, żeby broniło szczelności granicy. Jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, to mówmy o Polsce – wtórował mu Marek Jakubiak.

Zmiany w prawie o azylu. Donald Tusk o „odzyskaniu kontroli na naszej granicy”.

Na wynik głosowania zareagował premier Donald Tusk, który z tej okazji opublikował specjalny wpis na platformie X. Szef polskiego rządu pozytywnie odniósł się do decyzji Sejmu, podkreślając, że zmiany znacząco poprawią sytuację na polskich granicach.

„Przegłosowanie ustawy azylowej pomoże nam (po latach chaosu, korupcji i pozorowanych działań rządu Morawieckiego) w odzyskaniu kontroli na naszej granicy” – napisał.

„Teraz jeszcze Senat oraz podpis Prezydenta i rząd będzie mógł wreszcie wydać stosowne rozporządzenie. Demokracja nie musi (i nie może) być bezradna wobec migracyjnej presji” – dodał. 

Prawo do azylu. Zmiany przyjęte przez Sejm

W przegłosowanym przez Sejm projekcie ustawy zapisano przepisy dotyczące ograniczenia praw do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Będą one mogły zostać wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wcześniej szef MSWiA będzie musiał poinformować sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych o złożeniu takiego wniosku.

Wprowadzone przez Radę Ministrów ograniczenia będzie miało charakter czasowy. Jednorazowy okres obowiązywania nie będzie mógł przekroczyć 60 dni

Jeśli zaistnieje potrzeba jego przedłużenia, będzie to następowało po wyrażeniu zgodny przez Sejm. W tym przypadku również okres nie będzie mógł być dłuższy niż 60 dni. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version