Już w niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy przebywający poza krajem również mogą oddać głos w komisjach wyborczych, utworzonych za granicą. Jednak jeszcze tylko do dziś, 4 czerwca, można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w zagranicznych placówkach.

Zobacz wideo Trzy europejskie rady, których nikt nie rozróżnia. Wyjaśniamy w dwie minuty

Wybory do PE. Mija ważny termin dla głosujących za granicą. Co musisz wiedzieć?

Wyborcy mogą wziąć udział w eurowyborach w miejscu, w którym są zameldowani na pobyt stały. To właśnie tam automatycznie dopisywani są do spisu wyborców. Jeżeli jednak głosowanie w przypisanej odgórnie komisji wyborczej okaże się niemożliwe, wówczas osoby, które chcą zagłosować mogą złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w innym obwodzie – także za granicą. Aby jednak to zrobić, należy złożyć odpowiedni wniosek. 

Wniosek uprawniający do głosowania w eurowyborach poza granicami Polski można złożyć za pośrednictwem internetowej usługi e-wybory. Nie trzeba przy tym posiadać podpisu elektronicznego, podpisu zaufanego ani kwalifikowanego. Na stronie ewybory.msz.gov.pl można znaleźć link do usługi, pełną listę komisji wyborczych za granicą oraz ich adresy. Można także złożyć wniosek w formie papierowej osobiście lub listownie. Należy pamiętać, że taki wniosek trzeba podpisać własnoręcznie. Trzeci sposób to przesłanie zgłoszenia na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem bądź fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku. Formularz wniosku dostępny jest na stronach internetowych placówek zagranicznych – poinformował MSZ.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania? Wystarczy jedno zaświadczenie

Istnieje także inna możliwość wzięcia udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przy tej metodzie niezbędne jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument ten uprawnia do oddania głosu w dowolnym lokalu wyborczym w kraju, za granicą czy na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć do 6 czerwca. Można to zrobić w dowolnie wybranym urzędzie gminy bądź konsulacie. W takim wniosku należy zawrzeć informacje o swoim imieniu, nazwisku i numerze PESEL oraz wyborach, podczas których planuje się wykorzystać wniosek. Na dokumencie powinien znaleźć się również podpis. Niektóre urzędy udostępniają wyborcom uprzednio przygotowane wzory formularza. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version