W niedzielę 21 kwietnia odbyła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych zostało 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbyło się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.


{{append.value}}

{{{message}}}


{{image.text}}

{{message}}

wczytywanie…
{{message}}

{{heat}}
{{players.0.helmet}} {{players.0.name}} {{players.0.points}} {{heatResult.firstTeam}}:{{heatResult.secondTeam}}
{{players.1.helmet}} {{players.1.name}} {{players.1.points}}
{{players.2.helmet}} {{players.2.name}} {{players.2.points}}
{{players.3.helmet}} {{players.3.name}} {{players.3.points}}
{{message}}
twitter.com

23:29

Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych nie są zaskoczeniem. Dały o sobie znać wszystkie czynniki strukturalne – np. wyraźna przewaga orientacji liberalnej i lewicowej nad PiS w dużych miastach – powiedział PAP politolog i wykładowca w katedrze Historii Politycznej UW prof. dr hab. Rafał Chwedoruk.

„Wyniki drugiej tury wyborów samorządowych nie są zaskoczeniem. Dały o sobie znać wszystkie czynniki strukturalne – np. wyraźna przewaga orientacji liberalnej i lewicowej nad PiS w dużych miastach. Także frekwencję trudno oceniać jako imponującą. Można ją porównać do tej z poprzednich wyborów samorządowych. W drugich turach niezbyt często pojawiali się kandydaci PiS. A jeśli się nie pojawiali – temperatura sporu była zwykle niższa” – powiedział PAP politolog i wykładowca na katedrze Historii Politycznej UW prof. dr hab. Rafał Chwedoruk.


22:57

Głosowanie w II turze wyborów samorządowych generalnie przebiegało bez zakłóceń – przekazała w niedzielę wieczorem sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak. Podkreśliła, że komisje wyborcze pracują bardzo sprawnie.

O godz. 21 zakończyło się głosowanie w II turze wyborów samorządowych, zamknięte zostały wszystkie lokale wyborcze.

Na konferencji prasowej PKW Magdalena Pietrzak przekazała, że głosowanie przebiegało bez zakłóceń. „W kilku przypadkach były sytuacje, w których wyborcy nie było w spisie wyborców. Każdą z tych sytuacji wyjaśniano z urzędami” – zaznaczyła.


22:48

Łącznie, do godz. 18, odnotowano 138 przestępstw i wykroczeń w związku z II turą wyborów samorządowych – przekazał w niedzielę wieczorem zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Wojciech Sych.

Podczas konferencji prasowej PKW po godz. 22 Sych przekazał uaktualnione dane z Komendy Głównej Policji dotyczące incydentów w związku z wyborami – będące podsumowaniem na godz. 18.

„Od poprzedniego meldunku dotyczącego godz. 14 odnotowano cztery przypadki przestępstw z Kodeksu karnego, nie było odnotowanych nowych, kolejnych przestępstw z Kodeksu wyborczego” – poinformował.


22:35

Chyba wygraliśmy drugą turę; nie zatrzymamy się – napisał w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk, komentując sondażowe wyniki drugiej tury wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

„Poznań, Kraków, Wrocław, Rzeszów, Toruń, Zabrze, Konin, Kielce, Jelenia Góra, Zielona Góra, Radom, Elbląg – chyba wygraliśmy drugą turę. Nie zatrzymamy się!” – napisał premier na platformie X.

„Piła i Zamość też”; „Tychy i Tarnów!”; „Ostrów Mazowiecka, Sokołów Podlaski i Kazimierza Wielka – to jest dopiero coś!” – dodał szef rządu w trzech kolejnych wpisach.


22:29

Krakowska sukcesja na noże. To przesądzi o wyniku [ANALIZA]


21:53

Wszystkie lokale wyborcze zostały zamknięte w niedzielę o 21, o tej godzinie zakończyła się cisza wyborcza – poinformował w niedzielę wieczorem po zakończeniu II tury wyborów samorządowych przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.

Na konferencji prasowej PKW sędzia Marciniak podziękował wyborcom, którzy „mimo nie najlepszej aury zdecydowali się zagłosować”. Podziękował też wszystkim członkom komisji wyborczych obwodowych i terytorialnych, a także administracji i funkcjonariuszom policji za zabezpieczenie wyborów.

Według PKW wyniki II tury wyborów mogą pojawić się już nocą.

Studio wyborcze | 21.04

21:31

Według badania exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej Agata Wojda (KO) w drugiej turze wyborów na prezydenta Kielc uzyskała 57,8 proc. głosów. Na jej konkurenta Marcina Stępniewskiego (PiS) zagłosowało 42,2 proc. wyborców.

„Czuję ogromną radość i wzruszenie. Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, żeby prezydentką ich miasta była kobieta. Ale prawdopodobnie są. Kielce są gotowe, aby być nowoczesnym, otwartym, przyjaznym, szczęśliwym i uśmiechniętym miastem. Kielczanie wierzą w to, że to miasto ma ogromny potencjał, który wspólnie możemy wykorzystać” – powiedziała po ogłoszeniu sondażowych wyników Wojda.


21:23

Co ma temperatura do frekwencji wyborczej? Sprawdziliśmy


21:21

Ubiegający się o trzecią kadencję Radosław Witkowski popierany m.in. przez KO z poparciem 60,5 proc. wyborców wygrał II turę wyborów prezydenta Radomia – wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl


21:18

Przyjmuję wynik II tury wyborów z ogromną wdzięcznością, ale też z pokorą, bo to jeszcze jest sondaż – powiedział Aleksander Miszalski (KO), który według sondażu Ipsos wygrał wybory na prezydenta Krakowa.

Poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał wybory na prezydenta Krakowa z poparciem 51,1 proc. – według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu. Zgodnie z badaniem jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała zdobył 48,9 proc. głosów.

„Kochani, przyjmuję ten wynik z ogromną wdzięcznością dla wszystkich krakowian i krakowianek, ale też z pokorą, bo to jeszcze jest sondaż, o tym pamiętajmy” – zaznaczył Miszalski tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Studio wyborcze | 21.04

21:09

Poseł PO Aleksander Miszalski (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał wybory na prezydenta Krakowa z poparciem 51,1 proc. – według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. Zgodnie z badaniem jego kontrkandydat, startujący z własnego komitetu Łukasz Gibała zdobył 48,9 proc. głosów.

Frekwencja w Krakowie – według badania Ipsosu – wyniosła 45 proc.


21:06

Urzędujący prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich, zdobywając 67,8 proc. poparcia. Kandydatka Trzeciej Drogi Izabela Bodnar zdobyła 32,2 proc. – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

Według Ipsos frekwencja we Wrocławiu wyniosła w drugiej turze 36,7 proc.


21:01

Urzędujący prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, uzyskując 56,1 proc. poparcia został wybrany ponownie włodarzem stolicy Podkarpacia. Jego kontrkandydat w II turze wyborów Waldemar Szumny z PiS otrzymał 43,9 proc. głosów – wynika z sondażu exit poll Ipsos.


20:32

Sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.

Kraków

Łukasz Gibała – 48,9

Aleksander Miszalski – 51,1

Wrocław

Izabela Bodnar – 32,2

Jacek Sutryk – 67,8

Rzeszów

Konrad Fijołek – 56,1

Waldemar Szumny – 43,9


19:19

Porównując frekwencję w głosowaniu dzisiejszym na godzinę 17 – 33,17 proc. przewodniczący przypomniał, że dwa tygodnie temu o tej godzinie frekwencja wynosiła 39,43 proc. czyli blisko 6 pkt. proc. więcej. A w porównaniu do ponownego głosowania w 2018 roku, kiedy frekwencja wynosiła 38,73 proc. dzisiejsza jest niższa o 5 pkt. proc.


18:58

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak ocenił w niedzielę, że II tura wyborów samorządowych przebiega w bardzo spokojnej atmosferze. W ciągu ostatnich godzin – jak wynika z danych PKW – nie doszło do przestępstw, odnotowano 25 wykroczeń.

O aktualnych danych dotyczących odbywającej się w niedzielę w kraju II tury wyborów samorządowych PKW poinformowała na konferencji prasowej po godz. 18.30.


18:42

Najmniejszą frekwencję na godz. 17 odnotowano w województwach: lubelskim – 37,50 proc., świętokrzyskim – 35,85 proc. i mazowieckim – 35,32 proc.

Natomiast najmniejsza frekwencja była w województwach: dolnośląskim – 29,51 proc., śląskim 31,13 proc. i opolskim 31,59 proc.


18:09

PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 17., wyniosła 33,17 proc.


18:06

Albo silna, bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie albo samotny i pogrążony w chaosie kraj wystawiony na rosyjskie prowokacje i dywersję – o tym będą wybory europejskie. Nie stać nas na niską frekwencję – napisał w niedzielę premier Donald Tusk.

„Albo silna, bezpieczna Polska w zjednoczonej Europie albo samotny i pogrążony w chaosie kraj wystawiony na rosyjskie prowokacje i dywersję – o tym będą wybory europejskie. Nie stać nas na niską frekwencję. Taka lekcja z dzisiejszych wyborów” – napisał premier na platformie X.


18:04

Kiedy kończy się cisza wyborcza?


14:53

Spośród miast wojewódzkich najwyższą frekwencję, na godz. 12, w drugiej turze wyborów samorządowych, zanotowano w Zielonej Górze – wyniosła ona 14,13 proc., a najniższą we Wrocławiu – 8,97 proc. – poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.


14:00

PKW: frekwencja w drugiej turze wyborów samorządowych, według stanu na godz. 12.00, wyniosła 12,93 proc.


11:07

Marciniak poinformował, że głosowanie odbywa się w 11 tys. 99 stałych obwodach głosowania i 789 odrębnych. Liczba mieszkańców w tych gminach i miastach wynosi blisko 15 mln obywateli, a liczba wyborców – przeszło 12 mln. W przeprowadzeniu wyborów uczestniczy ponad 100 tys. członków obwodowych komisji wyborczych i 7 tys. 166 członków okręgowych komisji wyborczych.

Jak przykład naruszenia ciszy wyborczej podał m.in. woj. dolnośląskie, gdzie w sobotę jeden z kandydatów na burmistrza gminy powiadomił, iż nieznany sprawca w nocy na plakatach wyborczych, na których znajdował się jego wizerunek naklejał logo innej partii, z którą zgłaszający się nie utożsamia.


11:05

Druga tura wyborów samorządowych przebiega w spokojnej atmosferze, ale zdarzają się incydenty; doszło do 76 przestępstw i wykroczeń, w tym 55 wykroczeń – powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podczas niedzielnej konferencji.


07:05

Głosowanie ma się zakończyć o godz. 21, ale może zostać przedłużone w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.


07:00

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuści go do głosowania.

W drugiej turze wyborów samorządowych 21 kwietnia br. Polacy wybierają 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Utworzono 11 tys. 888 obwodów głosowania.


07:00

O godz. 7 w niedzielę, 21 kwietnia rozpoczęła się druga tura wyborów samorządowych. Wybranych ma zostać 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Ponowne głosowanie odbywa się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu wojewódzkich.

PAP

PAP
doczytaj więcej

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version