Z jakimi wyzwaniami mierzą się młodzi ludzie w środowisku cyfrowym – z tym zagadnieniem próbowali zmierzyć się twórcy nowego badania, przeprowadzonego na zlecenie Rzeczniczki Praw Dziecka. Jedynie jeden proc. pytanych stwierdziło, że nie widzi w sieci żadnych zagrożeń.

Większość osób biorących udział w ankiecie, bo 84 proc. uważa hejt za najbardziej szkodliwe zjawisko w sieci. 77 proc. wskazało stalking. Według 74 proc. takim zjawiskiem jest publikowanie treści bez zgody przedstawionej osoby (74 proc.).

Młodzież w sieci. „Skala zagrożeń alarmująca”

Badania RPD potwierdzają, że skala zagrożeń bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online jest alarmująca – uważa Marta Wojtas, psycholożka, psychoterapeutka, ekspertka w dziedzinie bezpieczeństwa dzieci w internecie. Zwraca uwagę na to, że bardzo wysokie wyniki pojawiły się w związku z cyberprzemocą i hejtem. – Myślę, że to zjawiska, nad którymi potrzeba się szczególnie pochylić i zastanowić się jak można je zatrzymać i jak im przeciwdziałać – mówi Interii.

Psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę mówi o prowadzonej przez organizację Poradni Dziecko. – Zgłaszają się tam osoby poszkodowane wskutek takich niebezpiecznych zdarzeń w sieci, ale też wielu innych np. doświadczające krzywdzenia seksualnego online, mające kontakt ze szkodliwymi treściami, same podejmujące ryzykowne zachowania seksualne online – wymienia. I podkreśla, że rola dorosłej osoby, która towarzyszy dziecku i jest dostępna, kiedy wydarza się coś niepokojącego, jest w takich sytuacjach kluczowa.

Badanie. Hejt w sieci

Kolejne wnioski z badania RPD uwzględniają podział na płeć. Według 85 proc. badanych dziewczęta trafiają na niepokojące materiały częściej (chłopcy 77 proc.). Bardziej narażeni są uczniowie szkół ponadpodstawowych (86 proc.) niż podstawówek (75 proc.). 

Chłopcy za najbardziej niepokojące uznają włamanie na profil (73 proc. vs. 64 proc.) i scamy (71 proc. vs. 62 proc.). Dziewczęta najczęściej wskazują na hejt (aż 90 proc. vs. 78 proc.) oraz tworzenie i przerabianie zdjęć przez AI (55 proc. vs. 48 proc.).

44 proc. młodzieży odpowiedziało, że zawsze lub prawie zawsze ma kogoś, do kogo może zwrócić się w przypadku niepokojącej sytuacji w sieci. Jednocześnie brakuje im wiedzy na temat tego, jak działać w przypadku zagrożenia – niemal 1/5 nastolatków chciałaby wziąć udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w internecie.

Badanie przeprowadziła agencja badawcza PBS z. o.o. na zlecenie RPD w dniach 23.10 – 06.12.2024 r. na ogólnopolskiej próbie N=1604 uczniów w wieku 12-17 lat z wykorzystaniem techniki audio-CASI).

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version