Rekord zimna: Najniższą temperaturę w Polsce odnotowano ponad 85 lat temu – 11 stycznia 1940 roku. Oficjalny pomiar w Siedlcach wskazał wówczas -41 stopni Celsjusza. Polskie Radio zwraca jednak uwagę, że po latach pojawiły się spekulacje, że wartość mogła być znacznie zaniżona. Region nie słynie bowiem z wyjątkowych chłodów, a pomiary z pobliskich stacji nawet w połowie nie zbliżyły się do rekordowego mrozu. Sceptycy zwracają uwagę, że pomiar został dokonany w burzliwym okresie II wojny światowej.
Zima stulecia: Znacznie lepiej udokumentowano pomiary z przełomu 1928 i 1929 roku. Okres ten nieoficjalnie opisuje się jako najzimniejszą zimę w XX wieku, a wartości temperatury zdają się to potwierdzać. 10 lutego 1929 roku oficjalne pomiary zanotowały temperaturę poniżej 40 stopni Celsjusza w aż czterech miejscach. Były to: Żywiec na Śląsku (-40,6 stopnia), Olkusz i Poronin w Małopolsce (-40,4 stopnia), a także Sianki na Podkarpaciu (-40,1 stopnia). Jeszcze niższą temperaturę, -43 stopnie, odnotowano 11 lutego 1929 roku. Był to jednak pomiar nieoficjalny, dokonany zwykłym termometrem.
Biegun zimna: Za najmroźniejszy punkt w Polsce uznawana jest Hala Izerska w Sudetach. Stacja meteorologiczna w punkcie Jagnięcy Potok, która działa od połowy lat 90. XX wieku, regularnie osiąga odczyty zdecydowanie niższe od tych w pobliskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Można przypuszczać, że również podczas rekordowej zimy z 1929 roku temperatura minimalna osiągnęła tam wartości znacznie poniżej -40 stopni.
Inni pretendenci: Portal Góry i Ludzie wymienia ponadto dwa inne prawdopodobne bieguny zimna, obydwa leżące w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Pierwszy z nich, Litworowy Kocioł, uznaje za najsilniejsze mrozowisko w Polsce, gdzie nawet w lecie temperatura spada do -10 stopni. Drugi, Mułowy Kocioł, opisuje jako „jedno z najmroczniejszych miejsc w Polsce, gdzie przez znaczną część roku słońce w ogóle nie zagląda”.
Przeczytaj również: „Nadchodzą silne mrozy. Temperatura spadnie do -16 st. C. IMGW przypomina o 'mniejszych przyjaciołach'”.
Źródła: Polskie Radio, Góry i Ludzie