Według badania „Zadowolenie z życia w 2024 r.” ogólną satysfakcję z życia deklaruje ośmiu na dziesięciu badanych (81 proc., o 4 punkty procentowe więcej niż w 2023 r). 

To najwyższy odsetek takich wskazań w ciągu ostatnich czterech lat. Polacy są najczęściej zadowoleni z miejsca zamieszkania (87 proc.), relacji towarzyskich (84 proc.) i dzieci (74 proc). 

Rzadziej satysfakcji dostarczają im materialne warunki życia (69 proc.), związki (67 proc.), wykształcenie i kwalifikacje (67 proc.), stan zdrowia (60 proc.), perspektywy na przyszłość (56 proc.), przebieg pracy zawodowej (55 proc.). A najrzadziej – dochody i sytuacja finansowa (38 proc).

Sondaż. Poziom zadowolenia z życia Polaków w 2024 roku

CBOS zwrócił uwagę w komunikacie, że nadal jednym z liczniej wskazywanych powodów satysfakcji są relacje towarzyskie i rodzinne. Ogromna większość respondentów deklaruje zadowolenie z przyjaciół i bliskich znajomych (84 proc.), trzy czwarte odczuwa satysfakcję z dzieci (74 proc.), a dwie trzecie – z małżeństwa lub nieformalnego, stałego związku (67 proc.).

„Na tle innych najrzadziej zadowolenie ze swojego związku i relacji z przyjaciółmi deklarują badani znajdujący się w złej sytuacji materialnej” – podkreślono w informacji o badaniu.

Znaczna większość Polaków jest także zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania (87 proc). Zadowolenie z warunków materialnych, np. mieszkania lub wyposażenia, wyraża ponad dwie trzecie ankietowanych (69 proc.), ok. jednej trzeciej badanych ocenia je przeciętnie (24 proc.) lub negatywnie (7 proc.).

CBOS. Polacy najmniej zadowoleni są sytuacji finansowej

W przypadku dochodów zadowolenie z nich deklaruje niespełna dwie piąte respondentów (38 proc.), niezadowolenie – jedna piąta (19 proc.), a czterech na stu (40 proc.) jest w tym względzie średnio usatysfakcjonowanych. 

Satysfakcja ze swojej sytuacji finansowej przeważa jedynie w grupie uzyskujących dochody na poziomie co najmniej 4 tys. zł w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym, w tym szczególnie wśród uzyskując dochody wynoszące 6 tys. zł lub więcej na osobę.

Dwie trzecie ankietowanych (67 proc.) jest zadowolona z wykształcenia oraz posiadanych kwalifikacji, a ponad połowa z przebiegu pracy zawodowej (55 proc., a wśród osób, które kiedykolwiek pracowały – 66 proc.). Brak satysfakcji w tych dziedzinach deklaruje odpowiednio 10 proc. i 4 proc.

Sondaż CBOS. Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia”

Stan zdrowia zadowala sześciu na dziesięciu dorosłych (60 proc.), niezadowolonych jest 15 proc. Co czwarty badany wyraża przeciętną satysfakcję. Wyraźnie częściej niż inni o zadowoleniu ze stanu swojego zdrowia mówią badani przed 45. rokiem życia, zwłaszcza mający od 18 do 34 lat, z kolei najrzadziej – respondenci po 64. roku życia, renciści i źle oceniający własną sytuację materialną.

Więcej niż połowa Polaków (56 proc.) jest zadowolona ze swoich perspektyw na przyszłość. Umiarkowany optymizm w tym względzie wyraża co czwarty badany (26 proc.), a nastawienie pesymistyczne – co dziesiąty (10 proc).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono od 28 listopada do 8 grudnia 2024 roku na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Wzięło w nim udział 915 osób. 

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version