Na początku zeszłego tygodnia przywrócono funkcjonowanie serwisu tvp.info. Blisko miesięczna przerwa wynikała ze zmian w mediach publicznych po decyzji ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, który powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych, odwołał dotychczasowe władze TVP, Polskiego Radia i PAP, a na ich miejsce powołał nowe Rady Nadzorcze.

Nowy szef serwisu tvp.info Andrzej Jaszczyszyn w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdził, że materiały na stronie przeszły weryfikację pod względem „rzetelności warsztatu dziennikarskiego”. – Materiały z pogranicza propagandy, które nie przeszły tej weryfikacji nie będą udostępnione publicznie – informował.

Dominik Zdort, szef Tygodnika TVP, kilka dni później poinformował, że nowe władze „usunęły całą zawartość tygodnika z sieci”.

– Nie jestem w stanie tego pojąć. To jest działanie jak z Orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, ktoś uznał, że skoro coś dziś ukryje, to znaczy, że nigdy tego nie było – komentował Zdort dla Writualnemedia.pl. Dodawał, że Tygodnik TVP trzymał się „z dala od polskiej polityki”, zajmując się tematami historycznymi, kulturalnymi i sprawami międzynarodowymi. – Trudno nas nawet oskarżyć, że braliśmy udział w jakiejś – domniemanej – propagandzie – dodawał.

Nowa strona TVP. Zniknęły artykuły o historii i kulturze

„Weryfikacji” nowych władz nie przeszły m.in. artykuły o Marcu’68 i klawiszowcu Kultu Januszu Grudzińskim autorstwa Mikołaja Mirowskiego, analizy Grzegorza Kuczyńskiego o wojnach w Strefie Gazy oraz Rosji z Ukrainą, a także teksty historyka prof. Stanisława Żerki.

„Sprawdziłem tematy moich siedem artykułów w Tygodniku TVP: Irańska scena polityczna, Podziały plemienne w Nigerii, Sytuacja w Turcji, Pokonanie Państwa Islamskiego, Polak uwięziony w Indonezji, Sylwetka saudyjskiego następcy tronu. Ostatni: krytyka konf. bliskowsch. Straszna 'propaganda'” – skomentował w serwisie X dziennikarz Defence24 Witold Repetowicz.

Głos w dyskusji zabrał również dziennikarz WP Patryk Słowik: „Usunięto masę dobrych tekstów ze stron TVP – w tym historyczne teksty naukowców – tylko dlatego, że powstały za czasów rządów PiS. Masakra” – napisał, komentując usunięcie tekstu Żerki o genezie II wojny światowej.

Fala komentarzy. Paulina Matysiak: Prostacka zemsta

Informacja o usunięciu tekstów spotkała się z falą krytycznych komentarzy ze strony polityków. Posłanka Partii Razem Paulina Matysiak stwierdziła, że „zupełnie nie rozumie” takiego działania.

„To kasowanie programów i nagrań to nic innego jak prostacka zemsta, w stylu 'teraz wam pokażemy’. To naprawdę niczemu dobremu nie służy” – stwierdziła posłanka.

Z Matysiak zgodził się poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk, który określił działanie nowych władz TVP jako „rewolucyjną zemstę, która urąga zdrowemu rozsądkowi”.

„Żyjemy w dobie cyfrowej, więc usunęli. Nieco dawniej po prostu tradycyjnie by spalili całe wydanie” – dodawał poseł PiS Radosław Fogiel.

Likwidator TVP: Realizacja misji mediów publicznych

Serwis Press.pl przytacza słowa likwidatora TVP Daniela Gorgosza, który odpowiadając na pytanie posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego stwierdził, że usunięcie niektórych materiałów z serwisów TVP nastąpiło „na podstawie poleceń wydanych przez uprawnione do tego osoby, w normalnym trybie korporacyjnym”.

„(Polecenia – red.) zostały wydane w związku z koniecznością realizacji misji mediów publicznych w sposób prawidłowy, w szczególności poprzez zapewnienie obywatelom obiektywnych i rzetelnych informacji” – stwierdził Gorgosz.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version